GUS odnotował niskie wskaźniki dzietności w Polsce. Jakie są przyczyny spadku liczby narodzin?

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w minionym roku urodziło się 330 tys. dzieci. Niska dzietność powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze ludności Polski. „Czynniki, jakie mogą wpływać na postawy prokreacyjne osób w najlepszym wieku do zostania rodzicami to: rynek pracy, sytuacja finansowa i rynek mieszkaniowy” – wyjaśnił dr Krzysztof Szwarc, demograf.
Od pewnego czasu w Polsce obserwuje się zmniejszenie przyrostu naturalnego, co powoduje zmiany w strukturze ludnościowej naszego kraju.
Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS, w ostatnim roku urodziło się 330 tys. Polaków. Jednocześnie odnotowuje się wzrost średniego wieku kobiet, które decydują się urodzić pierwsze dziecko.
Czynniki, jakie mogą wpływać na postawy prokreacyjne osób w najlepszym wieku do zostania rodzicami to: rynek pracy, sytuacja finansowa i rynek mieszkaniowy. Wydaje się, że niepewność na tych rynkach może powodować to, że młode osoby nie decydują się na prokreację – wyjaśnił w rozmowie z TV Trwam dr Krzysztof Szwarc, demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Odwrócenie tego trendu jest trudne w krótkim czasie. Od pewnego czasu mówi się o powstaniu instytucji, która podjęłaby próbę diagnozy problemu i zaproponowała rozwiązania. Takie placówki działają w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Czechach i na Węgrzech.
Proponujemy powołanie do życia Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Instytucji, która kompleksowo podeszłaby do tego problemu, prowadziła badania i działania nie pomyślane na rok, na dwa czy na pięć, tylko na kilka dekad – powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
AG/TV Trwam, RadioMaryja.pl
Dodaj komentarz