Gdy rodzice tracą skarb. W Bydgoszczy odbył się pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem

“Te dzieci nie są znikąd. One są cząstką tych rodzin, które przeżywają stan żałoby” – podkreślił ks. Arkadiusz Muzolf, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w Bydgoszczy. Uroczystości pogrzebowe dzieci zmarłych przed urodzeniem rozpoczęły się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Siernieczku w Bydgoszczy.
Jak podkreślił przewodniczący celebracji kapłan, spotkanie na Mszy św., pozwala doświadczyć bliskość Boga i drugiego, który jest obok nas, w konkretnej sytuacji.
Kiedy rodzice tracą skarb, który matka nosi pod swoim sercem, musimy podnieść głowę i być z nimi – wskazywał duszpasterz. – Rodzicom po stracie dziecka należy podać pomocną dłoń. Nasza modlitwa, szczere słowa, może nawet łza, niech staną się podziękowaniem Bogu, że możemy godnie uczestniczyć w pogrzebie naszych małych sióstr i braci. Wiem, że rodzice chcieliby zobaczyć ich uśmiech i kiedyś tak się stanie – dodał ks. Arkadiusz Muzolf.
Duszpasterz zaznaczył, że Kościół nie pozostaje obojętny wobec rodzin, które niosą krzyż po śmierci ukochanego dziecka. A pożegnanie ma im pomóc przyjąć i właściwie przeżyć cierpienie.
Myślę, że taki dzień otwiera świadomość nie tylko rodziców, ale i nas o prawie do pamięci o człowieku, który nie tylko zaistniał w pewnym momencie ich życia. Człowieku, który nadal istnieje i istnieć będzie – podkreślił ks. Arkadiusz Muzolf.
Po Mszy Świętej urny z prochami zostały złożone w Grobie Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Taki pochówek, zdaniem duszpasterza małżeństw i rodzin, mówi wiele o szacunku do człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci.
Kościół byłby niekonsekwentny, gdyby nie dokonał takiego aktu. Tych dzieci jest tak wiele, ale każde jest tak samo ważne, jak każdy z nas – zaznaczył ksiądz dyrektor.
Grób Dzieci Utraconych powstał w 2014 r., dzięki zaangażowaniu ogromnej liczby osób – rodziców, którzy utracili swoje dzieci, lekarzy, kapłanów, dziennikarzy, prawników, ludzi dobrej woli. Zaczął pełnić swoją funkcję w 2016 r., czyli rok po przyjęciu specjalnej uchwały przez bydgoskich radnych.
Godny pochówek to prawo także dzieci zmarłych przed urodzeniem
Dodaj komentarz