Co z hospicjami perinatalnymi? Projekty ustaw utknęły w Sejmie

„[…] Niestety nie proceduje się tego projektu” – powiedział Michał Wójcik. Minister w KPRM z ramienia Solidarnej Polski odniósł się w ten sposób do projektu ustawy o hospicjach perinatalnych, który utknął w Sejmie.
Za projektem stoi ugrupowanie ministra Wójcika. Od dwóch lat znajduje się ono jednak w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Chodzi o zobowiązanie lekarzy prowadzących ciążę z wadami letalnymi dziecka do tego, aby wystawiać pacjentkom skierowania do wspomnianych placówek. Do kobiety należałaby decyzja, czy z tej pomocy skorzysta, jednak lekarz miałby obowiązek poinformować o takiej możliwości.
Projekt ten jest niezwykle istotny szczególnie w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje zabijania dzieci nienarodzonych z powodu nieuleczalnych chorób. Wiąże się z tym także konieczność rozwijania placówek i tworzenia nowych, a tymczasem jest ich coraz mniej. Dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że w ubiegłym roku liczba hospicjów spadła z 16 do 13.
Także grupa posłów PiS przygotowała rozwiązanie mające na celu zmianę przepisów. Jeden z jej autorów, poseł Bartłomiej Wróblewski, mówił o koniecznej reakcji na zaniechania, ponieważ:
Dane wzmacniają pytanie, które stawia opozycja o wiarygodność Zjednoczonej Prawicy, jeśli chodzi o kwestię ochrony życia, wsparcia rodziny, osób niepełnosprawnych.
Zapowiedział, że jest to jedna ze spraw, jakie muszą być załatwione do końca kadencji. Nadal jednak żaden z projektów nie jest procedowany i nie wiadomo, z czego może wynikać blokada. Wicerzecznik PiS i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poseł Urszula Rusecka przekonuje, że żadna decyzja o blokowaniu ustaw nie zapadła. Czas pokaże, czy politycy rzeczywiście zaczną się zajmować tym niezwykle istotnym tematem.
ds/radiomaryja.pl
Hospicja perinatalne: brakuje wsparcia i komunikacji. Są propozycje ustawodawcze
Wiele wad rozwojowych uważanych przed 15 laty za nieuleczalne, dziś możemy z powodzeniem leczyć
Dodaj komentarz