Zwolniony za cytowanie Biblii. Jest prawomocny wyrok sądu

Przed krakowskim sądem okręgowym zakończyła się sprawa dotycząca zwolnienia pracownika IKEI, który cytował Biblię w kontekście osób LGBT. Wydany przez sąd wyrok jest prawomocny.
Sprawa dotyczy Janusza Komendy, który stracił pracę po tym, gdy zacytował na wewnętrznym forum Biblię w kontekście osób LGBT. Nie akceptował polityki firmy, która promowała aktywnie wspomniany ruch. Mężczyzna w grudniu ubiegłego roku został przywrócony do pracy decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty.
Od tego wyroku odwołał się zarówno on sam, domagając się odszkodowania i wskazując na dyskryminację ze względu na religię, jak i pełnomocnicy sieci. Sklep nie chciał przywracać mężczyzny do pracy. Teraz krakowski Sąd Okręgowy odrzucił obie apelacje.
W rozmowie z mediami po rozprawie adw. Paweł Szafraniec poinformował, że:
Sąd wskazał, iż nie można powoływać się na naruszenie zasad współżycia społecznego, jak to zrobiła IKEA, w sytuacji, gdy sama te zasady narusza.
Według reprezentującego sklep radcy prawnego Daniela Książka wyrok jest niezrozumiały i widzi on wiele sprzeczności w uzasadnieniu. Zarzucał mu między innymi przekraczanie granicy wolności słowa. W ocenie sądu pracownik mógł odczytać politykę firmy jako naruszanie jego praw i przymus zmiany przekonań.
Niedawno zapadł też wyrok w sprawie kierowniczki sklepu, którą oskarżano o dyskryminację wyznaniową. Niedawno Sąd Najwyższy oddalił kasację od wyroku uniewinniającego.
ds/PAP
Zwolnienie z IKEI za cytowanie Biblii. SN podtrzymał wyrok uniewinniający kierowniczkę sklepu
Dodaj komentarz