Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

Kościół katolicki przeżywa dziś Wielki Czwartek. W tym dniu w liturgii wspominamy Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie przez Jezusa Chrystusa sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa.
Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, w którym wierni rozważają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Dziś kończy się również Wielki Post.
W katedrach, zazwyczaj przed południem, kapłani diecezji gromadzą się wokół swojego biskupa na Mszy Świętej Krzyżma. Podczas tej uroczystej Eucharystii duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wielki Czwartek to szczególne święto księży.
W #WielkiCzwartek we wszystkich katedrach odprawiane są Msze Krzyżma. Biskupi diecezjalni ze wszystkimi księżmi, odnawiają swoje przyrzeczenia, złożone podczas święceń i proszą lud o modlitwę w ich intencji. Święci się oleje – chorych, katechumenów i krzyżmo. #Triduum pic.twitter.com/iCsSSUahTf
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 14, 2022
Podczas Mszy Świętej Krzyżma dokonuje się też poświęcenia krzyżma oraz olejów, które są przeznaczone do udzielania sakramentów świętych przez cały rok.
W kościołach uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas niej zwykle, na pamiątkę obmycia przez Jezusa nóg apostołom, kapłan dokonuje obrzędu obmycia stóp dwunastu mężczyznom.
W czasie Mszy świętej, po uroczystym hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony, organy, a liturgię sprawuje się w ciszy, używa się jedynie tzw. kołatki, która symbolizuje pokutę.
Ważną częścią liturgii Wielkiego Czwartku jest obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.
Kapłan zdejmuje z ołtarza świece i odsłania ołtarz. To znak, że w tym czasie Kościół nie będzie sprawował Eucharystii. Wierni adorują Jezusa w Ciemnicy.
AG/Marsz.info
Dodaj komentarz