“To była długa droga prowadząca nas do tego punktu”. Protestancka wspólnota w Anglii dopuszcza błogosławieństwo par jednopłciowych

„Po raz pierwszy Kościół Anglii będzie publicznie, bez zastrzeżeń i z radością witał pary tej samej płci w kościele” – czytamy we wspólnym oświadczeniu najwyższych rangą przełożonych protestanckich wspólnot z Anglii.
Główna organizacja protestancka na Wyspach Brytyjskich (“Kościół Anglii”) dopuściła możliwość udzielania błogosławieństw parom jednopłciowym, które pozostają w związkach cywilnych. Pary nie mogą jednak do celebracji ślubu w kościele.
Zamierzenia, przedstawione przez biskupów w zeszłym miesiącu, spotkały się z krytyką zarówno przedstawicieli strony bardziej konserwatywnej jak i liberalnej. Dla jednych wprowadzone zmiany są zdecydowanym nadużyciem, dla drugich zaś nie idą wystarczająco daleko. Decyzję poprzedził dwudniowy synod protestanckiej wspólnoty Anglii i długa debata nad tą kwestią. Mimo to, 17 z 18 poprawek, zgłoszonych tak przez liberałów jak i konserwatystów, odrzucono, zaś trzy izby synodu – biskupów, duchownych i świeckich – udzieliły poparcia dla zasadniczego wniosku.
Kościół nadal ma głębokie różnice w tych kwestiach, które sięgają głębi naszej ludzkiej tożsamości. Jako arcybiskupi, jesteśmy zobowiązani do poszanowania sumienia tych, dla których idzie to za daleko i do zapewnienia, że mają wszelkie zapewnienia, których potrzebują, aby utrzymać jedność Kościoła, gdy ta rozmowa trwa – napisali we wspólnym oświadczeniu arcybiskup Canterbury Justin Welby i arcybiskup Yorku Stephen Cottrell.
The Church of England’s General Synod has welcomed proposals which would enable same-sex couples to come to church after a civil marriage or civil partnership to give thanks, dedicate their relationship to God and receive God’s blessing.https://t.co/JpLvZr9RGE
— London Diocese (@dioceseoflondon) February 9, 2023
Przyjęcie wniosku oznacza, że pary tej samej płci po wzięciu ślubu cywilnego lub zawarciu zarejestrowanego związku partnerskiego, będą mogły uczestniczyć w “nabożeństwach” obejmujących modlitwy poświęcenia, podziękowania i błogosławieństwa we wspólnotach anglikańskich. Pierwsze takie wydarzenie może odbyć się latem. Pastorzy mogą odmówić udzielania takich błogosławieństw, jeśli jest to sprzeczne z ich przekonaniami.
MZ/gosc.pl
Dodaj komentarz