Unia Europejska: Europosłowie przyjęli rezolucję o związkach partnerskich i „małżeństwach” jednopłciowych

Unia Europejska oczekuje, że wszystkie państwa członkowskie uznają związki partnerskie i tzw. „małżeństwa” jednopłciowe. Parlamentarzyści UE uznali, że powinny być usuwane wszystkie przeszkody, które uniemożliwiają akceptację takich związków – wynika z rezolucji Parlamentu Europejskiego, która została przyjęta dzisiaj.
Rezolucja „praw osób LGBTIQ” w Unii Europejskiej została przyjęta 387 głosami, 161 europosłów było jej przeciwnych, a 123 wstrzymało się do głosu.
W dokumencie zaznaczono, że „małżeństwa” lub zarejestrowane związki partnerskie, które zostały zawarte na terenie jednego państwa członkowskiego powinny być uznawane również w innych krajach należących do Wspólnoty. Ponadto jednopłciowi „małżonkowie” i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak małżeństwa.
Ponadto, wszystkie kraje należące do Unii wezwano do uznania osób dorosłych, które zostały wymienione w akcie urodzenia dziecka za jego prawnych rodziców. Posłowie chcą więc, aby pary jednopłciowe miały takie samo prawo do łączenia rodzin jak pary przeciwnej płci i ich rodziny.
Rezolucja ze swej natury nie ma mocy prawnie wiążącej, może jednak wskazywać kierunek działań oraz być narzędziem presji na kraje wspólnoty, które nie zechcą podporządkować się nowym wytycznym.
Członkowie Parlamentu Europejskiego stwierdzili też, że Polska i Węgry to kraje, w których „społeczności LGBTIQ” doświadczają dyskryminacji. Dlatego też europosłowie wezwali organy UE do wszczęcia postępowań wobec Warszawy i Budapesztu wskazując, że dopuszczają się one uchybień wobec zobowiązań państw członkowskich. Członkowie PE wysunęli też postulaty, by poprzez narzędzia takie jak budżet dyscyplinować Polskę i Węgry.
Europosłowie domagali się również, aby Komisja Europejska podjęła działania wobec Rumunii. Tamtejszy rząd nie dostosował jeszcze ustawodawstwa krajowego do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że przepisy dotyczące „małżonków” zawarte w dyrektywie o swobodnym przepływie osób, mają zastosowanie również do par tej samej płci.
AG/ tvp.info
Dodaj komentarz