Parlament Europejski domaga się uwolnienia nigeryjskiego nastolatka. Chłopiec oczekuje na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo

Yahayi Sharif-Aminu, młody muzyk ze stanu Kano w północnej Nigerii, został skazany na karę śmierci. Nastolatek został oskarżony o bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Parlament Europejski wydał rezolucję, w której domaga się uwolnienia chłopca.
Alliance Defending Freedom (ADF) poinformowała, że PE 20 kwietnia przyjął głosami 550 do 7 rezolucję, w której wezwał do uwolnienia nigeryjskiego nastolatka.
W 2020 roku Yahaya Sharif-Aminu, sufita, został skazany na śmierć przez powieszenie za rzekome bluźnierstwo. Chłopiec przesłał na komunikatorze teksty piosenek, które zostały uznane za bluźniercze wobec proroka Mahometa.
What if you got the #DeathPenalty for sharing #WhatsApp messages?
People around the world are donating to support Yahaya Sharif-Aminu, a #Nigerian musician's case. But what about #Blasphemy accused #ShaguftaKiran, #AnwarKenneth, #AnwarMasih from #Pakistan?#EndBlasphemyLaws #VFJ pic.twitter.com/gjcGbyUjiG— Voice For Justice (@Voice4Justice7) April 23, 2023
W rezolucji Parlamentu Europejskiego podkreślono, że „przepisy dotyczące bluźnierstwa wyraźnie naruszają międzynarodowe prawa człowieka” i „są sprzeczne z nigeryjską konstytucją, która gwarantuje wolność religijną i swobodę wypowiedzi”.
Prawnicy Sharifa-Aminu odwołali się do Nigeryjskiego Sądu Najwyższego i wskazali, że zapis o bluźnierstwie oparty na prawie szariatu jest sprzeczny z konstytucją Nigerii.
Nikt nie powinien być prześladowany za wiarę. Przepisy dotyczące bluźnierstwa stanowią poważne naruszenie nie tylko prawa międzynarodowego, ale także naszej nigeryjskiej konstytucji – powiedział Kola Alapinni, prawnik reprezentujący Yahaya.
Jak podkreślił, społeczność międzynarodowa musi zwrócić uwagę na nadużycia podstawowych wolności w Nigerii.
Kelsey Zorzi, dyrektor Globalnej Wolności Religijnej w ADF International, przypomniał, że obrońcy wolności religijnej czekają dziesięciolecia na uchylenie zapisów ustawy o bluźnierstwie. Te regulacje prowokują przemoc i destabilizują kraje, w których takie zapisy obowiązują. Najczęściej są one nadużywane, co pokazują historie chrześcijan w różnych państwach, w których dominującą religią jest islam.
Gdy opowiadamy się za wolnością wyznania i wolnością słowa na całym świecie, możemy wyraźnie zobaczyć, że skazanie kogoś na śmierć za pokojowe wyrażanie opinii jest ostateczną cenzurą – powiedział Kelsey Zorzi,
Warto zauważyć, że w Nigerii bardzo trudną sytuację mają chrześcijanie. Już w 2021 roku 90 proc. wszystkich chrześcijan na świecie zamordowanych za wiarę mieszkało właśnie w Nigerii.
Statystyki są dramatyczne, okazuje się, że w Nigerii każdego dnia z powodu wiary chrześcijańskiej ginie 13 wiernych. Jedną z głośnych spraw było ukamienowanie Deborah Emmanuel Yakubu, studentki, którą oskarżono o rzekome bluźnierstwo.
AG/aciprensa.com
Muzułmańscy terroryści zamordowali w Nigerii ponad 50 tys. chrześcijan
ONZ przemyca zapisy o aborcji i LGBT w rezolucjach o chorobach rzadkich oraz dostępie do wody pitnej
Dodaj komentarz