Nigeria: Każdego roku zabija się od 3 do 5 tys. chrześcijan. Islamiści atakują nawet szkoły

„Ci, którzy są prześladowani, uciekają tam, gdzie jest spokojniej. I do kogo przychodzą? Kościół tam jest wszystkim” – powiedział dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Mówiąc o niezwykle trudnej sytuacji w Nigerii, ks. prof. Waldemar Cisło wskazał, że Kościół szuka drogi, dzięki której chrześcijaństwo może przetrwać w tym kraju.
Dane dotyczące prześladowania chrześcijan w Nigerii są zatrważające. Według danych PKWP, w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam aż 7600 chrześcijan. Coraz bardziej regularne są porwania czy zabójstwa księży, a także ataki na kościoły z zamierzonymi ofiarami. PKWP dodaje, że tylko w 2022 roku w Nigerii porwano 28 księży – trzech zostało zamordowanych, o losie pozostałych nie wiemy nic pewnego.
Przebywający w Polsce w ramach stypendium doktoranckiego na UKSW ks. Aleksander Dung wskazał na ekstremizm islamski, z którego wynikają prześladowania w Nigerii.
Boko Haram, w wolnym tłumaczeniu: „zakazana edukacja”, to grupa, która za cel postawiła sobie zaprowadzenie szariatu. Przez zamachy, akty terroru, jej członkowie starają się zniechęcić chrześcijan do praktykowania swojej wiary – zauważył stypendysta Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Celem atakujących jest uczynienie z Nigerii kraju islamskiego, za wszelką cenę. Atakowane są kościoły, szkoły czy wioski. Dodał, że każdego roku zabijanych jest tam od 3 do 5 tysięcy wyznawców Chrystusa. Wspomniał zamach z Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, kiedy to napastnicy uczestniczyli w Mszy przebrani za wiernych, a później zamordowali kilkadziesiąt osób.
Co więcej, temat jest całkowicie przemilczany w mediach, a chrześcijanie zastraszani. Bierność władz wobec terroryzmu sprawia wrażenie poparcia dla tych działań.
ds/pkwp.org
Koszmar prześladowanych chrześcijan w Afganistanie. Jest gorzej niż w Korei Północnej
Dodaj komentarz