Bułgaria: Zaskakujące orzeczenie TSUE. Bułgaria zobligowana do wydania dokumentu tożsamości dziecku pary jednopłciowej

Prawo w Bułgarii nie uznaje związków osób tej samej płci za „małżeństwa”, urzędy odmawiały więc wydania dokumentu tożsamości dziecku urodzonemu w Hiszpanii, które wychowują dwie kobiety. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej obliguje jednak kraj do wydania dokumentu w oparciu o akt urodzenia z innego państwa.
Obywatelka Bułgarii i jej brytyjska partnerka zalegalizowały swój związek w Hiszpanii. Wspólnie wychowują dziecko, które urodziło się w Hiszpanii, a w akcie urodzenia dziecka widnieją jako jego matki.
Para zabiegała też o wydanie dokumentu tożsamości dziecka przez Bułgarię, ale tamtejsze prawo nie uznaje związków jednopłciowych za „małżeństwa”, dlatego zgodnie z obowiązującymi w kraju zapisami, Bułgaria odmówiła umieszczenia w krajowym akcie urodzenia danych obu kobiet jako matek dziecka.
Kobiety zaskarżyły więc sprawę do TUSE. I choć kwestie te leżą w sferze kompetencji krajowych państw członkowskich – co Trybunał sam przyznał – to jednak TSUE orzekł, że Bułgaria jest zobligowana wydać taki dokument.
(..) Państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe – orzekł Trybunał.
Ponadto, przypomniano, że państwo jest też zobowiązane do uznania dokumentu pochodzącego z innego kraju członkowskiego.
AG/PolskieRadio24.pl
Dodaj komentarz