Wanda Półtawska: „Miałam piękne życie”

Dziś żegnamy prof. Wandę Półtawską, która pięknie przeżyła swoje długie życie, ofiarując je swojej rodzinie, ale i wytrwałej służbie Bogu w trosce o formację młodych małżonków i rodziców, w trosce o szacunek do sakramentu małżeństwa, do życia dzieci najbardziej bezbronnych. Miała niespełna 102 lata.
Ostatnie pożegnanie prof. Wandy Półtawskiej rozpocznie się o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Wcześniej o godz. 12.30 uczestnicy pogrzebu będą modlić się na różańcu w intencji zmarłej. Uroczystości mają charakter państwowy.
Tak, miałam piękne życie. Mam piękne życie. To nie moja zasługa, że żyję sto lat – nie ma w tym oczywiście mojego udziału – natomiast styl życia człowiek może sobie wybrać. Ja chcę uratować życie każdego człowieka, który został stworzony dla nieba – mówiła w biografii.
Rest in peace to a devout Catholic woman
When Wanda Połtawska, the Polish Catholic woman who was used as a guinea pig in one of the Nazi concentration camps, was struggling with cancer, Pope John Paul II asked Padre Pio to pray for her. Within a few days she was completely… pic.twitter.com/DhP8AivUUl
— Sachin Jose (@Sachinettiyil) October 25, 2023
Jej życie przypadło na czas II wojny światowej i zniewolenia Polski przez system komunistyczny. Trudne doświadczenia, tragedia deptania godności człowieka ukształtowały jej charakter, jeszcze bardziej uświadomiły wartość życia człowieka i wyzwoliły siłę do działania.
Była harcerką. W czasie wojny Wanda zaangażowała się w służbę pomocniczą. W 1941 roku została aresztowana, była brutalnie przesłuchiwana, potem przewieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne. Przeżyła. Opuściła obóz, a po wojnie zaangażowała się w walkę o życie każdego człowieka. Wraz z mężem Andrzejem Półtawskim wychowali cztery córki. Wanda byłą również aktywna zawodowo. Była lekarzem, specjalistą w zakresie psychiatrii, specjalizowała się w doradztwie rodzinnym i przez cały czas działała na rzecz troski o życie dzieci poczętych i zagrożonych aborcją.
Przez 42 lata (1955-1997) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie, a w latach 1981-1984 w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1967 roku Wanda Półtawska zorganizowała Instytut Teologii Rodziny, którym kierowała przez 33 lata. W 1994 została mianowana członkiem Papieskiej Akademii Życia, współpracowała też z Papieską Radą dla Pracowników Służby Zdrowia.
Napisała blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Była wielokrotnie nagradzana za swoje zaangażowanie i działalność. W 2016 roku Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył prof. Półtawską najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.
Wanda Półtawska była osobą głęboko wierzącą. Małżonkowie Półtawscy przyjaźnili się z przez dekady z ks. Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Wanda Półtawska, friend of Pope St. John Paul II, has died at the age of 101.
An interview that the esteemed Polish psychiatrist and concentration camp survivor gave to @NCRegister’s @Solena_Tad in 2021: ‘
‘So Many Problems Can Only Be Solved on One’s Knees’ | National… pic.twitter.com/7Slxk2675Q
— Edward Pentin (@EdwardPentin) October 25, 2023
W książce „Beskidzkie rekolekcje” dr Wanda Półtawska pisała:
Uświadomiłam sobie, że ze wszystkich darów Boga, których jest tak wiele, właściwie największym darem jest świadomość tego daru. Mogłabym tego nie wiedzieć, nie wiem tego z siebie, to jest największy dar, bo to jest przecież bliskość Boga. Nic mnie tak do Niego nie zbliża, jak świadomość:
że jestem,
że jestem Jego dziełem, jak cały świat,
że mam w tym udział, na różne sposoby – dzieci, ludzie, zawód,
że cały świat przede mną otwarty z Jego rąk,
że On chce dawać,
że Hojny,
że Dobry,
że Wspaniały. Narosło we mnie poczucie przedziwnej treści, że jestem w Jego rękach, że On tego chce i kocha mnie. Narosła we mnie pewność, że wszystko jest w Jego rękach”.
AG/kul.plstacja7.pl
Dodaj komentarz