Niemcy: Sąd wydał wyrok dotyczący modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi. Co orzekł?

Obrońcy życia będą mogli prowadzić czuwania modlitewne przed placówkami, w których w aborcji zabija się dzieci. Takie orzeczenie wydał w tym tygodniu Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku. „To jasny sygnał dla Berlina, że ogólne zakazy pokojowych czuwań modlitewnych za kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji nie mają miejsca w wolnym i demokratycznym państwie” – powiedział adwokat Felix Böllmann.
W Niemczech pojawiały się zapowiedzi zakazu aktywności obrońców życia przed ośrodkami aborcyjnymi. Lisa Paus, minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, wielokrotnie zapowiadała takie dążenia. Idąc wzorem Brytyjczyków, Paus wskazywała na potrzebę utworzenia tzw. stref buforowych.
Jednak Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku rozpatrujący apelację sprawy z miasta Pforzheim orzekł, że niedopuszczalne jest naruszenie prawa do wolności zgromadzeń grupy modlitewnej kierowanej przez Pavicę Vojnović z organizacji „40 Dnia dla Życia”. Tym samym sąd podtrzymał wyrok niższej instancji – Sądu Administracyjnego w Mannheim z 2022 r., który również orzekł na korzyść „40 Dni dla Życia”. Co więcej, orzeczenie SN precyzuje, że miastu nie przysługuje odwołanie się od wyroku.
Nasze modlitwy naprawdę pomagają, jak wielokrotnie powtarzały nam kobiety. Jestem wdzięczna, że możemy kontynuować nasze modlitewne czuwania. Każde ludzkie życie jest cenne i zasługuje na ochronę – powiedziała Vojnović.
Pavica Vojnovic is the woman behind the legal challenge to the prayer ban in Germany. She released this statement upon hearing that the court had protected her freedom of expression:#freespeech #bufferzones #germany https://t.co/bz28VUVFsC pic.twitter.com/uXiwjimnA6
— Lois McLatchie Miller (@LoisMcLatch) August 31, 2022
Wolontariusze „40 Dni dla Życia” dwa razy w roku spotykali się przed ośrodkiem Pro Familia, który jest związany z Planned Parenhood. Jednak w 2019 roku urzędnicy miasta Pforzheim zabronili gromadzenia się proliferów. Sprawa trafiła ostateczne na wokandę. Sąd orzekł, że nie można zakazywać pokojowych czuwań modlitewnych.
Felix Böllmann, adwokat i dyrektor ADF International podkreślił, że interesy ekonomiczne organizacji takiej jak Pro Familia nie mogą przeważać nad podstawowym prawem obywatela Niemiec do wolności zgromadzeń i wypowiedzi.
To ostatnie orzeczenie [Sądu Najwyższego] wysyła jasny sygnał dla Berlina, że ogólne zakazy pokojowych czuwań modlitewnych za kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji nie mają miejsca w wolnym i demokratycznym państwie – powiedział po wysłuchaniu orzeczenia Sądu Najwyższego.
AG/aciprensa.com
Dodaj komentarz