Nastolatki w social mediach. Naukowcy alarmują i wzywają do ograniczeń prawnych!

Przeciętny dorosły mieszkaniec USA sięga po komórkę… 262 razy dziennie, spędzając z nią średnio 2 godziny i 54 minuty na dobę. W skali roku to ok. półtora miesiąca! A aż 74% Amerykanów odczuwa niepokój, gdy nie ma swojego smartfona w zasięgu ręki. Co jeszcze mówią badania nt. uzależnień od mediów ekranowych?
Dr Vivek Murthy, przedstawiciel USA przy WHO oraz Chirurg Generalny Stanów Zjednoczonych, podaje, że ostatnie lata przyniosły szereg ważnych badań wskazujących na zgubny wpływ nadużywania mediów społecznościowych wśród dzieci i młodzieży.
Osobiście, na podstawie danych, które widziałem, uważam, że 13 lat to za wcześnie… To czas, w którym naprawdę ważne jest, abyśmy zastanowili się, jak [nastolatki] myślą o własnej wartości i swoich relacjach. Wypaczone i często zniekształcone środowisko mediów społecznościowych wyrządza krzywdę wielu z tych dzieci – stwierdził w rozmowie z CNN naukowiec zapytany o optymalny jego zdaniem wiek dopuszczania młodych osób do korzystania z social mediów.
Dr Vivek Murthy, sam będąc mężem i ojcem, wzywa do wprowadzenia ograniczeń prawnych w korzystaniu przez najmłodszych z social mediów.
Jakie postawy w użytkowaniu mediów elektronicznych powinny wzbudzać szczególną czujność, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci?
Telefon – najcenniejsza rzecz!
47% Amerykanów jest uzależnionych od telefonów komórkowych a 45% uważa, że telefon to najcenniejsza rzecz, jaką posiadają.
W komentarzu do powyższego badania twórca aplikacji, deweloper aplikacji Peter Mezyk podkreśla, że aplikacje na telefony projektowane są w taki sposób, aby wyrabiać w użytkownikach jak najsilniejszy nawyk korzystania z nich. W tym celu spełnione zostać muszą trzy kryteria: motywacja, działanie i wyzwalacz.
US Surgeon General says 13 is too young to join social media. Hear why
US Surgeon General Dr. Vivek Murthy says he believes that age 13 is too early for kids to be using social media and that there should be safety standards implemented. https://t.co/01o5TqNXBl— Michael J Coppotelli (@MJCOPPOTELLI) February 1, 2023
Nie tylko cyberprzemoc…
45% Amerykańskich nastolatków deklaruje, że są niemal non-stop dostępni online a konto w przynajmniej jednym z popularnych serwisów społecznościowych ma 97% młodych Amerykanów (między 13 a 17 r.ż.). Jednocześnie 24% z nich przyznaje, że social media mają na nich negatywny wpływ.
Nadużywanie mediów społecznościowych samym nastolatkom przywodzi na myśl m.in. doświadczanie cyberprzemocy (zwłaszcza u nastoletnich dziewcząt), aktów nienawiści, trudności z nawiązywaniem relacji w świecie realnym, kale także budowanie fałszywego obrazu siebie oraz mające przełożenie w osiągnięciach w nauce problemy z koncentracją.
Ponadto, uzależniona młodzież doświadcza takich objawów jak zaburzenia snu i nastroju, depresja czy poczucie lęku.
Mózg nie pozostaje obojętny
Naukowcy biją na alarm zwłaszcza wobec problemu korzystania z urządzeń ekranowych przez dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Użytkując je więcej niż godzinę dziennie, dochodzi do niższego poziom rozwoju istoty białej mózgu. Jest to obszar odpowiadający za rozwój umiejętności językowych, m.in. czytania i pisania, oraz zdolności poznawczych.
Ponadto, niedorozwój istoty białej powoduje zaburzenia behawioralne i trudności z koncentracją u najmłodszych. To sprawia, że dzieci później rozwijają kompetencje językowe, częściej występują u nich problemy ze snem i złe nawyki żywieniowe.
Mózg rozwija się najszybciej w ciągu pierwszych pięciu lat. Wtedy mózgi są bardzo plastyczne i wchłaniają wszystko, tworząc silne połączenia, które trwają przez całe życie – wskazuje autor badania, dr John Hutton, pediatra i badacz kliniczny ze szpitala dziecięcego w Cincinnati.
Użytkowanie nowych mediów wpływa jednak nie tylko na najmłodszych. U nastolatków, którzy częściej sprawdzają media społecznościowe, stwierdza się większą wrażliwość nerwową m.in. w ciele migdałowatym mózgu.
W przypadku młodzieży, która regularnie sprawdza swoje media społecznościowe, mózg zmienia się w sposób, który z czasem staje się coraz bardziej wrażliwy na społeczne informacje zwrotne – tłumaczy dr Eva Telzer, adiunkt psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.
Ta „podwyższona wrażliwość może z kolei prowadzić do późniejszych kompulsywnych zachowań w mediach społecznościowych”. Chodzi więc o to, że młodzi ludzie coraz bardziej uzależniają się od internetowych “like-ów” a coraz trudniej znoszą wirtualną krytykę.
MZ/aleteia.org.pl
Zakaz smartfonów w szkołach jeszcze przed wyborami? Minister zabrał głos!
Dodaj komentarz