Marsz Papieski w Warszawie. Pierwsi uczestnicy już gromadzą się w stolicy
Na Marsz Papieski do Warszawy, który odbywa się w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II już od wczesnych godzin porannych zmierzają uczestnicy z różnych stron Polski. „Przyjechaliśmy tutaj, aby okazać, że jesteśmy jemu wierni, tak jak on był wierny Polsce i nam”.
Na placu Dmowskiego już po godzinie 9 zaczęli gromadzić się pierwsi uczestnicy Marszu Papieskiego, który zorganizowało Centrum Życia i Rodziny wraz z gronem społeczników. Wielu z nich wyruszyło wczesnym rankiem lub jeszcze w nocy, by dojechać na to szczególne wydarzenie do stolicy. Jedną z grup są mieszkańcy Bielska-Białej i okolic, którzy już przed 4 rano rozpoczęli podróż. W dłoniach trzymali już flagi w barwach polskich i papieskich, przynieśli też wizerunki Jana Pawła II.
Już o 11:00 zaczynamy #MarszPapieski
Wspólnie oddajmy hołd św. Janowi Pawłowi II!Bądźcie z nami także duchowo! pic.twitter.com/oUqhinJE9n
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) April 2, 2023
Dlaczego tu przybyli? Chcą dać świadectwo wielkości dziedzictwa Jana Pawła II, mówią.
Jan Paweł II jest święty i on się sam broni. Natomiast przyjechaliśmy tutaj, aby okazać, że jesteśmy jemu wierni, tak jak on był wierny Polsce i nam. On nas nigdy nie opuścił, zwłaszcza w tych trudnych czasach komunizmu – mówi Joanna Sewa.
Na Marsz przychodzą również Rycerze Jana Pawła II, przyszli, bo jak podkreśla pan Marek, który należy do wspólnoty Rycerzy, nauczanie Jana Pawła II się obroni, jednak same ataki są wielkim bólem i „żalem, że wielu rodaków tak niszczy Jana Pawła II”.
Przyjeżdżają również przedstawiciele Solidarności, która tak blisko jest związana z Janem Pawłem II.
Solidarność Łowicz nierozerwalnie jest związana z papieżem. Dzięki Janowi Pawłowi II, dzięki jego słowom „Nie lękajcie się”, „Niech Duch Święty odnowi oblicze tej ziemi” Solidarność w sposób pokojowy doprowadziła do tego, że komunizm upadł. (…) Dużo mu zawdzięczamy i nie mogło nas tutaj nie być – podkreśla Krzysztof Suchecki.
Uczestnicy wydarzenia przejdą z Ronda Dmowskiego ulicą Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem. O 12:30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela dla wszystkich będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej.
Na Marsz zmierzają przedstawiciele licznych inicjatyw i środowisk z całej Polski, m.in. Wojownicy Maryi, Bractwo Kurkowe, Męski Różaniec, a także Akcja Katolicka czy Kluby Gazety Polskiej. Wydarzenie zabezpieczają m.in. wolontariusze ze Straży Narodowej.
Ambasadorami Marszu Papieskiego są m.in. Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny, Rafał Patyra, Leszek Zduń czy Jerzy Zelnik.
Wydarzenie jest finansowane z dobrowolnych darowizn społecznych.
Transmisję Marszu będzie prowadzić Telewizja Polska.
AG
Dodaj komentarz