Kanada: „Doustne środki antykoncepcyjne mogą powodować zmiany w mózgu”
Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może powodować zmiany w niektórych obszarach mózgu, które odpowiadają za regulowanie emocji. Kanadyjscy naukowcy wskazują, że skutki stosowania antykoncepcji doustnej mogą być odwracalne. Potrzebne są dalsze badania.
Zespół naukowców z Kanady zrealizował badania nad wpływem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych na mózg kobiet. Okazało się, że u kobiet i dziewcząt, które zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne dochodzi do zmian w niektórych obszarach mózgu, w obwodach nerwowych, które odpowiadają za emocje.
W naszym badaniu wykazaliśmy, że zdrowe kobiety stosujące obecnie złożone doustne środki antykoncepcyjne miały cieńszą brzuszno-przyśrodkową korę przedczołową niż mężczyźni – powiedziała Alexandra Brouillard, naukowiec z Uniwersytetu Montrealskiego w prowincji Quebec, współautorka badania opublikowanego w Frontiers in Endocrinology.
Jak mówiła, po przepisaniu środków antykoncepcyjnych dziewczęta i kobiety są informowane o różnych fizycznych skutkach ubocznych, na przykład o tym, że hormony, które będą przyjmować, zaburzą ich cykl menstruacyjny i zapobiegną owulacji. Rzadko jednak uwzględnia się wpływ hormonów płciowych na rozwój mózgu, który trwa aż do wczesnej dorosłości.
Warto przypomnieć, że brzuszno-przyśrodkowa kora przedczołowa (vmPFC) odpowiada za m.in. za regulowanie empatię i poczucie winy, emocje.
Szacuje się, że na świecie ponad 150 milionów dziewcząt i kobiet stosuje doustne środki antykoncepcyjne. Najpopularniejsza jest doustna złożona antykoncepcja hormonalna (COCP), to preparaty składające się z syntetycznych hormonów.
Biorąc pod uwagę powszechność stosowania środków antykoncepcyjnych naukowcy zauważyli, że ważne jest lepsze zrozumienie ich obecnego i długoterminowego wpływu na anatomię mózgu oraz regulację tych obszarów, które odpowiadają za emocje.
AG/blog.frontiersin.org
Bezpłatna aborcja, antykoncepcja i pigułki poronne. Lewica i jej “program dla kobiet”
Dodaj komentarz