Impuls ważnych zmian. „Gazeta Polska” o kampanii „Szkoła wolna od smartfonów”

Kampania „Szkoła wolna od smartfonów” już od kilku tygodni zatacza coraz szersze kręgi i zyskuje kolejnych zwolenników. Inicjatywa cieszy się także dużym zainteresowaniem medialnym.
W artykule Leszka Galarowicza „Szkoła wolna od smartfonów?”, który ukazał się na łamach bieżącego wydania Gazety Polskiej, wskazuje się, że problem korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach staje się coraz poważniejszy.
Kolejne państwa europejskie wprowadzają zakazy korzystania z takich urządzeń na terenie szkół. W Polsce takie zasady określają obowiązujące w szkołach statuty.
Centrum Życia i Rodziny wystosowało do MEiN petycję, która zwraca uwagę na zjawisko nadużywania przez uczniów smartfonów, a jej istotą jest wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci i młodzież w szkole. Resort Edukacji ma świadomość wagi problemu, lecz całkowitego zakazu nie zamierza wprowadzać – czytamy w „Gazecie Polskiej”.
Telefon wypełnia w życiu młodzieży pustkę, jaką odczuwają z powodu braku dobrych relacji z rówieśnikami czy rodzicami. Budujmy z dziećmi zdrowe relacje, a szkołę uwolnijmy od smartfonów. Podpisz petycję na stronie 👉 https://t.co/x7UfH6qZyN pic.twitter.com/trS3PGMiDB
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) February 1, 2023
Autor tekstu zaznacza, że petycja jest impulsem, który może pomóc uważnie przyjrzeć się problemowi. Być może okaże się także pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w prawie oświatowym.
Jak powiedział w rozmowie z GP Paweł Ozdoba, celem kampanii nie jest całkowity zakaz przynoszenia telefonów do szkoły, ale wprowadzenie obowiązku pozostawiania urządzeń w plecaku czy depozycie.
Najbliższe jest nam rozwiązanie francuskie, które pozwala w przypadkach rażącego naruszenia przepisów konfiskować nauczycielowi telefon ucznia – stwierdził prezes CŻiR.
GP konkluduje, że nawet jeśli petycja „Szkoła wolna od smartfonów” nie doprowadzi od razu do zmiany prawa i uwolnienia szkoły od “komórek”, może być pierwszym krokiem w debacie o jednym z najistotniejszych problemów polskiej szkoły i impulsem istotnych zmian. Może być to cenne posunięcie w trosce o ochronę dzieci i młodzieży przed smartfonowym zniewoleniem.
Zachęcamy do lektury całości artykułu w aktualnym numerze “Gazety Polskiej”.
MZ/”Gazeta Polska”, 15.02.2023
Smartfony zamiast relacji. Barbara Nowak: Ratunkiem byłby zakaz używania ich w szkołach
Dodaj komentarz