„Chcemy podkreślić rolę każdego mężczyzny w życiu społecznym i rodzinnym”. Do Sejmu trafiły podpisy w sprawie zmiany daty Dnia Ojca

„Wszyscy mężczyźni, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, od wyznawanej wiary powinni się inspirować postacią św. Józefa” – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, podczas briefingu prasowego tuż przed złożeniem do Sejmu RP podpisów kampanii „Dzień Ojca na nowo!”. Jak podkreślił, w dobie kryzysu męskości św. Józef to wzór na współczesne czasy.
Przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny, Rycerzy Jana Pawła II, Wojowników Maryi oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej złożyli w Sejmie w czwartek 16 marca popisy pod inicjatywą „Dzień Ojca na nowo!”.
Celem kampanii, którą wsparło 74 tysiące osób, jest zmiana daty obchodzenia Dnia Ojca na dzień, w którym obchodzimy uroczystość św. Józefa.
Inicjatywa ma duże poparcie społeczne. Ufamy, że politycy w swojej odpowiedzialności przed sobą i zachęceni dużym poparciem opinii publicznej zdecydują się ją poprzeć – mówił Paweł Ozdoba podczas briefingu prasowego, który odbył się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, nieopodal budynku Sejmu RP.
👉Dziś złożyliśmy w Sejmie 74 tys. podpisów pod inicjatywą "Dzień Ojca na nowo", w którym postulujemy nadanie Dniu Ojca nowego wymiaru i przeniesienie go na 19 marca, w uroczystość św. Józefa 💪@OMJPII #WojownicyMaryi#AkcjaKatolickaArchidiecezjiWarszawskiej pic.twitter.com/bTZhewWnwI
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) March 16, 2023
Jak zauważył prezes Centrum Życia i Rodziny, Dzień Ojca świętowany jest 19 marca m.in. we Włoszech, Portugalii, Chorwacji i innych państwach na świecie, zwłaszcza w podobnych Polsce kręgach kulturowych.
Uważamy, że św. Józef jest postacią na tyle uniwersalną i ważną, że warto o nim pamiętać we współczesnym świecie – podkreślił Paweł Ozdoba.
A w dzisiejszej rzeczywistości niewątpliwie zauważa się pilną potrzebę takich wzorców i autorytetów. Obserwują to również kobiety, żony i matki.
Potrzebujemy wokół siebie zaangażowanych ojców, mężów, mężczyzn odpowiedzialnych i dojrzałych, którzy będą mogli zaopiekować się rodzinami, wziąć za nie odpowiedzialność. (…) Wierzymy, że św. Józef może umocnić ojców w postawie odpowiedzialności, dojrzałości, podejmowania powołania, jakim jest ojcostwo – podkreśliła Aleksandra Gajek z Centrum Życia i Rodziny i portalu Marsz.info.
Jak mówiła red. Gajek, takich wzorców męskości i ojcostwa nie znajdzie się dziś w mediach, a konsekwencją tego są coraz liczniejsze rozbite rodziny. Gorzkie owoce tej rzeczywistości zbierają najczęściej dzieci.
Prof. Tadeusz Kulik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, który wziął udział w briefingu, przypomniał, że AK z całej Polski włączyła się w inicjatywę, a św. Józef jest bardzo dobrym wzorem męskości i odpowiedzialności.
A te wzorce są pilnie potrzebne, ponieważ dziś obserwuje się problem braku dojrzałości mężczyzn i chłopców.
Im młodsze pokolenie, zwłaszcza to wychowane już po okresie transformacji, w innych warunkach, mówiąc delikatnie, wielu z nich jest mało odpowiedzialnych. (..) Nie są przygotowani do roli ojca. Często może to być błąd wychowawczy matek, ponieważ kobiety często pobłażają synom, usprawiedliwiają ich. (..) Wychowywanie to inwestycja w przyszłość. Moje pokolenie wychowane w czasach komunizmu spotykało się z atakami, trudnościami, ale jest przygotowane do życia – powiedział w rozmowie z Marsz.info.
Kampanię wsparła również wspólnota Wojowników Maryi, która łączy i formuje mężczyzn i ojców, w której św. Józef jest wzorem. Andrzej Grabowski, przedstawiciel i koordynator Wojowników Maryi, przypomniał, że obserwuje się kryzys męskości.
Wielu mężczyzn, którzy do nas przychodzą nie mają wzorca ojca i męża. To jest problem, ponieważ wchodząc w małżeństwa, w rodziny, nie wiedzą, jak się zachować. Dlatego nasza wspólnota jest po to, by uczyć, jak być dobrym mężem, odpowiedzialnym ojcem. (…) Ta wspólnota, w której rozmawiamy o wyzwaniach, dzielimy się problemami, doświadczeniami umacnia nas, zmienia nasze myślenie – mówił w rozmowie z Marsz.info, wskazując na potrzebę formacji mężczyzn.
Z kolei Janusz Paczkowski, prowincjał generalny Zakonu Jana Pawła II, docenił inicjatywę i wskazał na św. Józefa, jako patrona rodzin, z którego wspólnota czerpie wzór.
Jeśli spojrzymy na życie św. Józefa, to widzimy w nim wiele cierpienia, wiele pokory. Myślę, że to łaska Boża, iż na te czasy mężczyźni mieliby swojego patrona – podsumował.
AG
Dodaj komentarz