Centrum Życia i Rodziny apeluje o zakaz używania smartfonów w szkołach. Specjaliści wskazują na konsekwencje zdrowotne u nastolatków

Zaburzenia koncentracji, stany lękowe i depresyjne, to tylko niektóre z efektów nadmiernego używania smartfonów przez dzieci i młodzież. Centrum Życia i Rodziny w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży wystąpiło z apelem do Ministra Edukacji i Nauki o zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych przez uczniów na terenie szkoły.
Eksperci i psychologowie od dłuższego czasu przestrzegają rodziców przed negatywnym wpływem ekranów smartfonów na dzieci i młodzież. Dlatego Centrum Życia i Rodziny wystosowało apel do Ministra Edukacji i Nauki, by w szkołach – tak jak ma to miejsce w innych krajach np. Francji, Włoszech czy Australii – zakazać dzieciom korzystania ze smartfonów w szkole.
Szkoła jest miejscem zdobywania wiedzy i rozwijania talentów, dlatego powinna zapewniać uczniom warunki do należytego skupienia uwagi. Nie jest to możliwe, gdy silne bodźce generowane przez urządzenia elektroniczne odciągają uwagę uczniów od przedmiotu zajęć. Pogłębia to trudności związane z przyswajaniem wiedzy i nabywanych umiejętności – czytamy na stronie szkolabezsmartfonow.pl.
Okazuje się, że zjawisko systematycznego korzystania przez dzieci kilkuletnie z urządzeń elektronicznych nasila się do tego stopnia, iż już obserwuje się poważne skutki psychiczne i fizyczne u nastolatków.
Walczymy z "cyfrowym nałogiem" dzieci i apelujemy o zakazanie używania smartfonów w polskich szkołach! PODPISZ PETYCJĘ do ministra @CzarnekP ❗https://t.co/x7UfH6qZyN
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) January 18, 2023
Centrum Życia i Rodziny na stronie szkolabezsmartfonow.pl wskazuje, że z powodu nadużywania Internetu 35 proc. nastolatków przyznaje, że odczuwa przemęczenie i niedostatek snu, 28 proc. deklaruje zawroty głowy i przemęczenie, a 40 proc. wprost podpisuje się pod stwierdzeniem, że ich życie byłoby puste bez telefonu.
Wprowadzenie takiego zakazu w szkołach nie jest czymś nowym. Takie rozwiązania funkcjonują w wielu innych państwach.
Odpowiedzialnością nas dorosłych, a zwłaszcza osób odpowiedzialnych za regulowanie szkolnej dyscypliny, jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz wspieranie misji szkoły jako placówki edukacyjno-wychowawczej – podkreśla fundacja.
Apel do prof. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki można podpisać na stronie szkolabezsmartfonow.pl.
AG/szkolabezsmartfonow.pl
Fatalny wpływ smartfonów na dzieci. B. Białecka: Nie dawajmy ich przed 13. rokiem życia!
Dodaj komentarz