Abp Gądecki: Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć dziedzictwa Jana Pawła II

Zdecydowany głos szefa Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ataków wymierzonych w św. Jana Pawła II. W opublikowanym przez abp. Stanisława Gądeckiego oświadczeniu wezwał do tego, aby nie niszczyć wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo papieża Polaka.
We wspomnianym oświadczeniu arcybiskup odnosił się oczywiście do publikacji, które dotyczą metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II był jedną z najwybitniejszych postaci nie tylko Polaków, ale i papieży. Abp Stanisław Gądecki wskazał, że dla milionów Polaków Ojciec Święty:
[…] był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
Dalej dodał, że próby zdyskredytowania papieża, jak i jego dzieła, są w tym świetle szokujące i podejmowane „pod pozorem troski o prawdę i dobro”. Napisał też o stronniczych i częstokroć ahistorycznych próbach oceny działań papieża:
[…] bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła.
Zarazem wskazał, że autorzy zignorowali tu istniejące już raporty i opracowania, które rzetelnie ukazują słowa i czyny papieża. Przypomniał, że to właśnie od decyzji papieża Polaka Kościół rozpoczął wysiłek powołania struktur i opracowania procedur, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, przy jednoczesnym karaniu winnych przestępstw seksualnych.
Papieżowi zależało też na tym, aby Kościół w tym wszystkim wspomógł przede wszystkim osoby, które doznały krzywd. Jednocześnie zauważył, że obrona świętości i wielkości papieża to nie twierdzenie, że w całym życiu udało mu się ustrzec wszelkich problemów. Na koniec dodał:
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II.
Poniżej zamieszczamy pełny tekst oświadczenia abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
ds/Episkopat.pl
OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY
Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.
Warszawa, 9 marca 2023 roku
Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Dodaj komentarz