21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

Ten dzień w sposób szczególny jest poświęcony osobom z zespołem Downa. Trisomia 21 wciąż jest niepełnosprawnością, która w wielu krajach jest przyczyną zabijania dzieci w aborcji. Wielkim obrońcą ich życia był prof. Jerome Lejeune, który odkrył przyczynę zespołu Downa.
Nie brakuje świadectw i przykładów dzieci, młodzieży i dorosłych, który żyją z niepełnosprawnością i doskonale radzą sobie w społeczeństwie, uczą się i pracują zawodowo.
Coraz więcej rodziców odważne mówi nie tylko o trudach wychowania dzieci, ale przede wszystkim ogromnie miłości, jaką otrzymują i życiu, które zmienia się … na lepsze.
👉 Prof. Jerome Lejeune- francuski lekarz i genetyk, odkrywca trisomii 21, przyczyny Zespołu Downa.#ŚwiatowyDzieńZespołuDowna pic.twitter.com/zFnl3HvJdR
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) March 21, 2023
Mimo to, zespół Downa nadal budzi uprzedzenia, ale wielu ludzi powiela stereotypy.
Jak przypomina Human Life International:
Trisomia 21. chromosomu skutkuje niepełnosprawnością intelektualną, ale w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa występuje raz na 800-1000 urodzeń. Błędne jest jednak przekonanie, że częściej zdarza się u dzieci, których matki są w starszym wieku, po 40. roku życia. Dzieci z zespołem Downa rodzą także kobiety bardzo młode.
21 marca jest dniem poświęconym poznaniu niepełnosprawności, chorób, które mogą jej towarzyszyć. Rzeczywiście niektóre schorzenia występujące u dzieci z trisomią 21 powodują ich wcześniejsze odejście. Jednak współczesna medycyna, poziom rehabilitacji daje wielu z nich ogromne szanse na dobre, szczęśliwe i spełnione życie.
Kraków: Pierwsza kawiarnia, która zatrudnia osoby z zespołem Downa
Przy tej okazji warto przypomnieć postać wybitnego pediatry, prof. Jerome Lejeune, który w 1959 roku odkrył anomalię. Francuski lekarz od razu podjął działania, by pomoc dzieciom i ich rodzicom. Jego odkrycie niestety zostało również wykorzystane do diagnostyki i w efekcie zabijania dzieci w aborcji.
AG/hli.org, marsz.info
W Islandii zabija się prawie 100% dzieci z zespołem Downa w aborcji
Testy prenatalne w 85 proc. dają fałszywy wynik. Mimo to nadal są podstawą wielu aborcji
Dodaj komentarz