Carl Anderson: „Jan Paweł II dał nam najbardziej wszechstronne, zintegrowane magisterium ze wszystkich papieży”

Nauczanie Jana Pawła II, także to o małżeństwie i rodzinie, o ludzkiej godności jest wspaniałe i bogate, podkreślił Carl Anderson, były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba. „To są właśnie te kwestie, od których zależeć będzie przyszłość naszej kultury” – powiedział.
O kryzysie, który dotyka małżeństwo i rodzinę, o zagrożeniach postnowoczesnego świata, a także o dziedzictwie nauczania Jana Pawła II mówił Carl Anderson, b. Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, podczas zakończonego niedawno II Międzynarodowego Kongresu Małżeństw i Rodzin, który odbył się w Krakowie.
Otwierając to wydarzenie Anderson wygłosił wykład pt. „Niezmienna wartość małżeństwa sakramentalnego w zmieniającym się świecie”, w którym cytował obszernie nauczanie Jana Pawła II z jego encyklik i adhortacji, w tym „Familiaris consortio”, na temat wyzwań, potrzeb i zagrożeń związanych z budowaniem małżeństwa i rodziny w oparciu o wartości chrześcijańskie.
Jan Paweł II dał nam najbardziej wszechstronne, zintegrowane magisterium ze wszystkich papieży w historii Kościoła katolickiego. Jest ono naprawdę wspaniałe, a jego implikacje dla misji duszpasterskiej Kościoła są ogromne, zwłaszcza w odniesieniu do rzeczywistości ludzkiej miłości, małżeństwa i rodziny. To są właśnie te kwestie, od których zależeć będzie przyszłość naszej kultury – podkreślił Anderson.
Ataki na papieża. Paweł Ozdoba: Musimy dawać świadectwo i stawać się kontrkulturowi!
Ewangelia i bogactwo tego nauczania mogą być remedium na kryzys relacji, małżeństwa i rodziny w cywilizacji zachodniej.
Jedynym sposobem odpowiedzi na kulturę, która zdecydowała się żyć bez Chrystusa jest ukazywanie bogatego doświadczenia tych, którzy zdecydowali się żyć w jedności z Chrystusem – podkreślił Anderson.
W tym kontekście Carl Anderson zwrócił uwagę również na postać Jerzego Ciesielskiego (1929-1970), inżyniera budownictwa, działacza społecznego, przyjaciela Karola Wojtyły i kandydata na ołtarze.
W swoim małżeństwie Ciesielski, czerpiąc inspirację z własnego zaangażowania w duszpasterstwo akademickie w Krakowie i znajomość z Karolem Wojtyłą, pokazywał, że o budowaniu tożsamości chrześcijańskiej nie świadczy wyłącznie przynależność do organizacji i struktur katolickich, ale przede wszystkim codzienne życie według Ewangelii, bycie apostołem Chrystusa we współczesnej sobie rzeczywistości – powiedział Anderson.
AG/Niedziela.pl
Dodaj komentarz