10 wskazówek, jak rozpocząć nauczanie domowe twoich dzieci

Amerykańska pisarka Erika J. Ahern podała 10 wskazówek dla rodziców, którzy zdecydowali się na edukację domową swoich dzieci w obliczu problemów w edukacji instytucjonalnej.
Szkoły publiczne stały się instytucjonalnymi agentami napędzanego przez państwo programu „wyzwolenia” dzieci z ich rodzinnych kultur – powiedziała Ahern w felietonie dla National Catholic Register.
Pisarka wskazała, że w obliczu tej perspektywy wiele rodzin zdecydowało się rozpocząć edukację swoich dzieci w domu, ze względu na trudności z zapisaniem ich do szkoły katolickiej lub z powodu chęci nadania priorytetu Kościołowi domowemu, aby „rozwijać relacje między rodzeństwem i zindywidualizować ich edukację”.
Rodzice w domach chcą zindywidualizować edukację swoich dzieci, poprawić ich pewność siebie, stworzyć dla nich bardziej naturalne i zdrowe doświadczenia społeczne oraz skorzystać z wolności do wychowania ich w wierze katolickiej – dodała.
Dlatego Ahern opracowała 10 wskazówek dla rodziców, którzy chcą odzyskać „swoją rolę głównego wychowawcy i odnowić własną kulturę rodzinną”.
1. Proś Boga o potrzebne siły
Pisarka zauważyła, że rodzice powinni modlić się i rozmawiać o tym, dlaczego decydują się na edukację domową swoich dzieci, aby ofiarować „ten wysiłek naszemu Panu” i prosić o „łaski do wytrwania w edukacji domowej”.
Uwzględnij pozytywne cele, a nie tylko (…) negatywne powody, takie jak „szkoły są złe”. Zachęcajcie się nawzajem i proście razem Boga o łaskę budowania pięknej i szczęśliwej kultury domowej, opartej na nauce, zachwycie i wzajemnym wsparciu – napisała Erika.
2. Sprawdź państwowe i lokalne przepisy dotyczące nauczania domowego
Ahern powiedziała, że przepisy dotyczące nauczania domowego różnią się w zależności od stanu oraz kraju, dlatego zachęcała ludzi do sprawdzenia, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych miejscach i namawiała, by nie dali się im zastraszyć.
3. Nie musisz mieć idealnego miejsca
Nie musisz tworzyć idealnej przestrzeni do nauki w domu, kupować gór książek lub ukończyć 45 godzin szkolenia dla nauczycieli, aby wprowadzić swoją rodzinę do domu – podkreśliła.
Autorka powiedziała, że po podjęciu decyzji i ustaleniu daty rozpoczęcia nauczania domowego, rodzice powinni zorganizować „spotkanie rodzinne i przedstawić w sposób odpowiedni” do wieku swoich dzieci pozytywne powody tej zmiany.
Pozwólcie dzieciom zadawać pytania i wyrażać swoje obawy. Zachęcaj je, aby zawsze były otwarte na rozmowę o tej zmianie i podkreślaj, że wszyscy jesteście w tym razem jako rodzina – powiedziała pisarka.
4. Poszukaj porady i wsparcia
Ahern zwróciła uwagę, że podejście w stylu „prób i błędów” i pozbawia dzieci stabilności, a „tym samym najlepszej edukacji”.
Znajdź wiarygodnych ludzi, porozmawiaj z nimi, podejmij decyzje i zaplanuj ich przestrzeganie. Przyjaciółka przypomniała mi tę radę swojej siostry:„Idź do parku w południe i poszukaj rodzin, pewnie prowadzą nauczanie domowe!” – poradziła Ahern.
Autorka zwróciła uwagę, że codzienne Msze św. i wspólnota parafialna są dobrymi miejscami do znalezienia rodzin, które praktykują nauczanie domowe i zachęciła do zapytania starszych matek, jakie są ich doświadczenia z tą formą edukacji.
5. Zmień sposób myślenia
Ahern powiedziała, że jedną z największych przyjemności edukacji domowej jest „odkrywanie, że uczenie się, edukacja i szkolenie mają miejsce poprzez różnorodność doświadczeń (zamierzonych i niezamierzonych!) ORAZ metod”.
Cotygodniowa wizyta na plaży staje się jednostką naukową. Budowa króliczarni staje się praktycznym zastosowaniem geometrii. Uczestnictwo w codziennej Mszy św. jest najlepszym rodzajem religii – powiedziała.
6. Znajdź swój styl
Autorka zwróciła uwagę, że odkąd nauczanie domowe pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w połowie lat dziewięćdziesiątych, powstały różne plany i materiały edukacyjne „oparte na pewnych podstawowych stylach edukacji”.
Znalezienie odpowiedniego stylu dla siebie i swojej rodziny przygotowuje cię na sukces nauczania domowego. Porozmawiaj z korzystającymi z różnych metod, aby pomogli ci określić, która filozofia jest najbardziej dostosowana do twojego obecnego stanu życia – zachęcała Ahern.
7. Zdefiniuj swój program nauczania
Określenie stylu pomoże ci rozeznać się w przytłaczającej liczbie programów nauczania dostępnych dla nauczycieli. Zapytaj rodziców, których podziwiasz, co dla nich zadziałało i dlaczego, i zrób swoje rozeznanie – dodała pisarka.
Ahern powiedziała, że konsultant może pomóc dopasować życie domowe do wybranego stylu edukacji, z „odpowiednimi książkami i planami lekcji”. Zachęciła też do przyjrzenia się programom nauczania, które stosują rodziny, które odniosły sukces w edukacji domowej.
8. Ustal harmonogram
Pisarka powiedziała, że ważne jest, aby stworzyć harmonogram rodziny z „wbudowaną elastycznością” i zachęciła do stworzenia tygodniowego planera, w którym masz pomysł na „dzienne i tygodniowe cele dla szkolnictwa”.
Poznając swoje dzieci, zarezerwuj pory dnia, w których uczą się najlepiej, na bardziej formalną naukę. Być może wolisz zarezerwować samodzielne czytanie i wzbogacanie wiedzy na popołudnia lub wieczory, kiedy pracujący małżonkowie wracają do domu – mówiła Ahern.
Autorka radziła budowanie jak najlepszego życia rodzinnego wokół tych harmonogramów szkolnych, z „grami, wycieczkami, zajęciami pozalekcyjnymi, pracą i obowiązkami rodzinnymi”.
9. Poznaj swoje dzieci
Pisarka stwierdziła, że nauczanie domowe ujawnia szczególny temperament każdego dziecka, więc ważne jest, aby dostosować oczekiwania „w oparciu o to, jak dziecko reaguje na daną metodę, tempo czy program nauczania”.
Traktuj każdy krok jako okazję do wzrastania w poznaniu i miłości do swojego dziecka, do siebie i do Bożego miłosierdzia – podkreśliła.
10. Sprawdzić, skorygować, powtórzyć
Nauczanie domowe to styl życia rodziny, a w miarę jak dzieci i rodzice rosną i zmieniają się, ten styl życia będzie wymagał dostosowania. Jako katolicy praktykujemy tradycję wieczornego rachunku sumienia, która każe nam przeanalizować nasze czyny i postawy z całego dnia i skonfrontować je z ideałem Jezusa Chrystusa – zaznaczyła Ahern.
Ahern powiedział, że nocny rachunek sumienia jest istotną praktyką dla wzrastania w dobroci, „ponieważ pomaga nam być świadomym tego, co robimy dobrze i gdzie musimy wzrastać”.
Prowadzenie codziennego „rachunku edukacji” nie jest tak naprawdę wykonalne, ale wygospodarowanie czasu na comiesięczną ponowną ocenę i bardziej kompleksowe „sprawdzanie” każdego roku jest absolutnie konieczne– powiedziała.
AM/ACIPrensa.com
Dodaj komentarz