Wyniki referendum na Gibraltarze. Jest poparcie dla legalizacji aborcji

Mieszkańcy Gibraltaru opowiedzieli się w czwartkowym referendum za przyjęciem ustawy legalizującej aborcję.
Głosowanie w referendum odbyło się 24 czerwca, po tym jak zostało przełożone z marca 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Projekt został zatwierdzony 7 656 głosami za i 4 520 przeciw.
Gibraltar to Brytyjskie Terytorium Zamorskie położone na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, zamieszkałe przez około 32 000 osób. Jego północna granica przebiega z Hiszpanią, która rości sobie prawo do tego terytorium.
Ponad 23 000 Gibraltarczyków było zarejestrowanych do głosowania, przy czym dozwolone było głosowanie pocztą i przez pełnomocnika, jak również głosowanie przy urnie.
O planowanym głosowaniu i sprzeciwie katolików w tej sprawie pisaliśmy tutaj.
Aborcja na Gibraltarze jest nielegalna i podlega karze dożywotniego pozbawienia wolności, z wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki.
W 2019 r. parlament gibraltarski uchwalił poprawkę do ustawy o przestępstwach z zamiarem zalegalizowania aborcji do 12. tygodnia ciąży, jeśli zdrowie psychiczne lub fizyczne kobiety zostanie uznane za zagrożone lub jeśli groziłoby jej poważne uszkodzenie ciała. Aborcja byłaby również dozwolona w dowolnym momencie, jeśli dziecko ma śmiertelną anomalię płodu.
Wszystko, aby chronić życie
Gibraltarski Ruch Pro-Life sprzeciwiał się projektowi ustawy i prowadził przed referendum kampanię „Save Babies, Vote No” (ang. Ratuj dzieci, głosuj na nie).
15 czerwca zorganizowano Marsz dla Życia, w którym wzięło udział 500 osób.
Kościoły w diecezji gibraltarskiej organizowały przed głosowaniem godziny święte i inne wydarzenia modlitewne w intencji ochrony życia nienarodzonych.
Biskup Carmel Zammit z Gibraltaru wydał 19 czerwca list pasterski, w którym wezwał Gibraltarczyków do obrony prawa do życia. Zachęcał też do modlitwy w tej intencji, prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą oraz św. Józefa.
Niestety, te wszystkie działania nie dały oczekiwanego rezultatu i większość obywateli Gibraltaru opowiedziała się za zabijaniem nienarodzonych. Jeśli referendum zostanie zatwierdzone, w kolonii brytyjskiej będzie można dokonać aborcji do 12. tygodnia ciąży.
Będzie to możliwe w określonych okolicznościach, np. gdy matka może doznać poważnej lub trwałej szkody psychicznej lub fizycznej oraz gdy płód jest obarczony wysokim ryzykiem wad rozwojowych. Będzie ona również dozwolona w przypadku gwałtu i kazirodztwa.
AM/CatholicNewsAgency.com
Dodaj komentarz