„Promocja aborcji i homoseksualizmu? To nie są nasze wartości!”. Wspólnota Wschodnioafrykańska (EAC) opiera się presji ideologii

W najbliższym czasie państwa zrzeszone w EAC będą pracować nad nowelizacją ustawy o zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym. Niebawem w EAC odbędą się wybory, dlatego Parlamentarne Forum ds. Etyki w Ugandzie wezwało kandydatów chcących dołączyć do tego gremium, aby zadeklarowali przestrzeganie wartości moralnych i kulturowych podczas prac nad ustawami.
Wspólnota Wschodnioafrykańska, (East African Community, EAC) to międzynarodowa organizacja, która łączy sześć państw: Burundi, Kenię, Rwandę, Tanzanię, Ugandę oraz Sudan Południowy. Celem organizacji jest współpraca nie tylko gospodarcza, ale również kulturalno-naukowa.
Niebawem Wspólnota Wschodnioafrykańska będzie debatować nad nowelizacją ustawy o tzw. zdrowiu reprodukcyjnym, która już dwukrotnie została odrzucona ze względu na sprzeczność z wartościami wyznawanymi przez chociażby Ugandę.
Jak poinformował portal Human Life International Polska, przed zbliżającym się wyborami do EAC Forum ds. Etyki w Ugandzie wezwało kandydatów na posłów do Wspólnoty, aby zadeklarowali, że będą przestrzegać wartości moralnych i kulturowych.
Spotkanie z kandydatami na posłów do EAC zorganizowano ze względu na ponownie zgłoszenie nowelizacji ustawy aborcyjnej, chociaż już dwukrotnie ją odrzucono, gdyż obraża ona wartości kulturowe i moralne Ugandy. Celem było zobowiązanie przyszłych posłów do EAC, by aktywnie sprzeciwiali się naciskom promującym aborcję i ponownie odrzucili ten projekt – czytamy na hli.org.pl.
Jak powiedział James Nsaba Buturo, przewodniczący Forum EALA, projekt ustawy, który został odrzucony na szczeblu regionalnym i przez rządy poszczególnych krajów, nie powinien być przeredagowywany i ponownie zgłaszany na poziomie Wspólnoty. Jednak, jak się okazuje, nowelizacja w zmienionej formie znów trafi pod głosowanie.
Po wszystkich nieudanych próbach postanowili posłodzić [projekt ustawy] jakimś popularnym zapisem, ale kiedy dokładnie się mu przyjrzycie, znajdziecie promocję aborcji i homoseksualizmu, a to nie są nasze wartości, to nie jest nasza kultura. Podkreślamy więc, że musimy z tym walczyć – powiedział minister James Nasaba Buturo.
Polityk dłuższego czasu angażuje się na rzecz obrony swojego kraju przed wpływami ideologicznymi i próbami legalizacji aborcji i szerzenia związków homoseksualnych. Zdarza się, że zagraniczne agendy warunkują w ten sposób udzielenie krajowi np. pomocy humanitarnej czy medycznej.
Bufumbira East MP James Nsaba Buturo speaks of "on going attempts to homosexualise" Ugandan society @observerug pic.twitter.com/xo7uiunwuY
— Sadab Kitatta (@sadabkitatta79) August 29, 2016
Minister Buturo zwracał wielokrotnie uwagę, że chociażby ambasador USA przekracza swoje kompetencje angażując się w sprawy wewnętrzne Ugandy, mówił, że jego kraj nie potrzebuje zagranicznych środków, jeśli ceną za nie jest akceptacja antykoncepcji, aborcji i związków jednopłciowych.
A section of legislators led by Bufumbira East MP James Nsaba Buturo have warned the American Ambassador in Uganda Deborah Malac against interfering into the affairs of Uganda advising her to stick to the Standard International Diplomatic Principles. #NBSLiveAt1 #NBSUpdates pic.twitter.com/BSaJHuEP1T
— NBS Television (@nbstv) November 4, 2019
Ekspert obrońców życia, ks. Jonathan Opio, jak poinformował portal hli.org, stwierdził, że istnieje kilka spraw, które są niedopuszczalne w Ugandzie, a kluczowe jest wprowadzenie powszechnego dostępu do środków antykoncepcyjnych dla dzieci bez zgody rodziców.
Antykoncepcja dla każdego, niezależnie od wieku, jest w tej ustawie bardzo jednoznaczna. Jeżeli dzieci w wieku 10 lat będą mogły legalnie uzyskać dostęp do antykoncepcji bez wiedzy i zgody rodziców, to czy nadal chronimy ich niewinność? Przeprowadziliśmy analizę każdej klauzuli projektu ustawy i stwierdzamy, że jej celem jest promowanie aborcji i antykoncepcji dla wszystkich – powiedział ks. Opio.
Głównymi organami Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej są spotkania na szczycie szefów państw lub rządów, Rada Ministrów, Komitet Koordynacyjny, Wschodnioafrykański Trybunał Sprawiedliwości, Wschodnioafrykańskie Zgromadzenie Ustawodawcze i Sekretariat.
AG/hli.org.pl, Twitter.com
Dodaj komentarz