Włochy: Kilkanaście szpitali publicznych nie wykonuje aborcji ze względu na klauzulę sumienia całego personelu medycznego

W niektórych włoskich szpitalach publicznych z możliwości „sprzeciwu sumienia” wobec procederu aborcji i uśmiercania dzieci nienarodzonych korzysta nawet 100 proc. personelu medycznego.
Z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia we wrześniu tego roku wynika, że 67 proc. wszystkich ginekologów, 43,5 proc. anestezjologów i 37,6 proc. personelu niemedycznego we Włoszech powołuje się na klauzulę sumienia, a w przynajmniej 15 placówkach publicznych odmawia się wykonania aborcji. W każdym z tych szpitali sprzeciw wobec uśmiercania dzieci w tej procedurze zgłosiło 100 proc. personelu medycznego.
Najczęściej na klauzulę sumienia powołują się lekarze i personel szpitali na Sycylii. W innych regionach Italii w Wenecji Euganejskiej i Apulii prawie 90 proc. lekarzy opowiada się za życiem nienarodzonych. Coraz częściej odmawia się przeprowadzania aborcji także w szpitalach w Lombardii, Umbrii, Ligurii, Piemoncie, Toskanii, Kampanii.
Prof. Chiara Lalli i dziennikarka Sonia Montegiove, które monitorują „stan praw reprodukcyjnych” w kraju twierdzą, że to nadużycie prawa. Kobiety powołują się również na ustawę aborcyjną z 1978 roku i twierdzą, że pomimo sprzeciwu sumienia, szpitale muszą zagwarantować wykonanie aborcji.
Aktywistki proaborcyjne uruchomiły własne śledztwo, z którego wynika, że do końca września br. w 19 szpitalach publicznych nie wykonywano aborcji. Wszystkie ośrodki, które odmawiają uśmiercania dzieci w aborcji są umieszczane na interaktywnej mapie.
AG/PCh24.pl
Dodaj komentarz