Sukces lekarzy! Ocalili życie nienarodzonej jeszcze dziewczynki z poważną wadą – malformacją żyły Galena

Interwencje chirurgiczne u dzieci w fazie prenatalnej nie są rzadkością, ale ten zabieg był szczególnie ryzykowny, ponieważ dotyczył obszaru mózgu i przeprowadzano go po raz pierwszy na świecie. Zakończył się jednak sukcesem. Lekarze z Bostonu ocalili życie małej Denver.
Derek i Kenyatta Coleman z Luizjany w Stanach Zjednoczonych są małżeństwem od siedmiu lat, są też rodzicami już czworga dzieci.
Rutynowe badania przeprowadzone u Kenyatty wskazywały, że jej czwarte dziecko rozwija się dobrze, a ciąża jest tzw. niskiego ryzyka. Jednak w 30. tygodniu ciąży lekarze zdiagnozowali u nienarodzonego dziecka rzadką wadę żyły transportującej krew z mózgu do serca – malformację żyły Galena (VGAMs).
Jak opisał Live Action, w 34. tygodniu życia dziecka lekarze, pod kontrolą USG, przeprowadzili zabieg embolizacji. Najpierw podali dziecku leki, by złagodzić ból i upewnić się, że nie będzie poruszać się w trakcie interwencji. Następnie wbili igłę w żołądek matki i przeprowadzili ją przez cewnik, pozwalając maleńkim cewkom wypełnić żyłę w główce dziecka, by spowolnić przepływ krwi i zmniejszyć ciśnienie.
To była ogromna radość, że odnieśliśmy sukces w przeprowadzeniu embolizacji – powiedział Darren Orbach, dodając, że dziecko wykazywało natychmiastowe oznaki poprawy stanu zdrowia.
Denver ma dziś dwa miesiące i, jak wskazują lekarze, jest stan jest dobry i na razie dziecko nie wymaga żadnych interwencji.
Od samego początku pokazała nam, że jest wojowniczką. Cały czas pokazywała nam: „Chcę żyć” – mówi Kenyatta, matka dziewczynki.
Szacuje się, że blisko połowa dzieci, u których zdiagnozowano VGAMs ma wadę rozwojową, której nie można skorygować, a to prowadzi do śmierci, która może nastąpić tuż po narodzinach. U tych dzieci, u których wada może być leczona, rokowania są bardzo dobre.
fot. za nypost.com, zdjęcia z archiwum rodziny
Mario Ganau, neurochirurg konsultant w Oxford University Hospitals w Wielkiej Brytanii, powiedział, że w takich sytuacjach zagrożenia życia niezwykle ważny jest czas, ponieważ to naczynie krwionośne kumuluje znaczną część krwi z całego organizmu i istnieje poważne ryzyko, że dojdzie do pęknięcia. Lekarze podejmują próby korygowania tej wady, ale często jest już zbyt późno.
AG/nypost.com, liveaction.org
Dodaj komentarz