„To nie był wyjątek”. Prof. Golon o rodzinie Ulmów i bohaterstwie Polaków

„To jest niewątpliwie niejedyny przykład. Były tysiące rodzin tak zaangażowanych, były to osoby, które poświęciły się, ryzykowały, przetrwały wojnę, ale były w stanie poświęcić się i zaryzykować, wyciągnąć pomocą dłoń do potrzebujących, w tym ukrywających się Żydów” – powiedział prof. Mirosław Golon o historii rodziny Ulmów oraz innych rodzin, które w trakcie II wojny światowej pomagały innym, ryzykując własnym życiem.
W rozmowie na antenie Radia Maryja profesor zdecydowanie zaznaczył, że choć historia rodziny Ulmów jest najbardziej tragiczna, to wcale nie stanowi wyjątku. Wiele innych osób pomagało Żydom i traciło z tego powodu życie. Stwierdził, że w każdej gminie czy miejscowości, gdzie były ukrywające się społeczności żydowskie, byli też Polacy, którzy próbowali im pomóc.
Prof. Golon dodał, że bez wątpienia rodzina Ulmów jest jednym z przykładów wskazujących na bohaterstwo Polaków w tak trudnym czasie:
Potrafili się sprzeciwić wobec niemieckiej represji wobec współbraci żydowskich, którzy byli innego obywatelstwa, ale byli po prostu ludźmi, tak jak my.
W ocenie profesora beatyfikacja daje ogromną szansę na to, że kraje chrześcijańskie, a szczególnie katolickie, dowiedzą się o historii rodziny. Pozwoli to pokazać los Polski w trakcie II wojny światowej „przez pryzmat jednej polskiej rodziny” i bohaterstwo Polaków.
Już 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. To wyjątkowa beatyfikacja, ponieważ dotyczy całej rodziny – także dziecka nienarodzonego, które Wiktoria Ulm nosiła wówczas pod sercem. Jak informowaliśmy wczoraj, przygotowana została już pieśń beatyfikacyjna. Z całą pewnością będzie to niezwykle doniosłe wydarzenie.
ds/radiomaryja.pl
O czym dowie się świat dzięki beatyfikacji rodziny Ulmów? Wyjaśnia zastępca prezesa IPN
Dodaj komentarz