Orszak Chrystusa Króla „Chcemy dać świadectwo wierności Chrystusowi i oddać cześć naszemu Zbawicielowi”

„Uroczystość Chrystusa Króla, którą będziemy obchodzić w przyszłą niedzielę, jest tym momentem, w którym chcemy dać świadectwo, oddać cześć naszemu Bogu, Panu i Zbawicielowi; Temu, który króluje w naszych sercach, naszych rodzinach, w naszym narodzie” – powiedział Artur Wolski z Inicjatywy Zjednoczeni 2022. W niedzielę 20 listopada, w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ulicami Warszawy i Krakowa przejdą Orszaki Chrystusa Króla.
W tym roku hasłem Orszaku są słowa: „W naszych rodzinach Króluj nam Chryste”.
Uroczystość Chrystusa Króla, jak mówi Artur Wolski, jest tym momentem, w którym Kapłani i wierni Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego chcą oddać cześć Bogu.
Temu, który króluje w naszych sercach, naszych rodzinach, w naszym narodzie. Chcemy pokazać publicznie, że uznajemy Chrystusa za naszego Króla – podkreślił.
Wydarzenie przygotowali wierni i duchowni, różne organizacje, wspólnoty, stowarzyszenia, które połączyły się w Inicjatywę 2022. Centrum Życia i Rodziny jest również partnerem Orszaku Chrystusa Króla.
Doszliśmy do wniosku, że to nie jest czas, by opowiadać o naszych inicjatywach, organizacjach, czy wspólnotach, ale to czas, by dać świadectwo zjednoczenia w Świętym Kościele Rzymskokatolickim. (…) Dlatego naszym wspólnym dziełem, które zostało powołane do życia, jest Inicjatywa Zjednoczeni 2022, która powstała, aby wspólnie dawać świadectwo wiary, ukazywać jej piękno, włączać się w ochronę rodziny, życia, wszystkich wartości, tradycji, kultury, wszystkiego, co Polskę stanowi – powiedział Artur Wolski z „Męskiego Różańca”, który współtworzy Inicjatywę Zjednoczeni 2022.
Wolski zwrócił uwagę na rzeczywistość w naszym kraju, gdzie pojawiają się ataki medialne na katolików, kapłanów, ale nierzadko profanacje świątyń, wizerunków Matki Bożej, a także ataki fizyczne na duchownych.
Jak mówi Wolski, zamysłem organizatorów Orszaku jest:
(…) wskazanie nam, wiernym w Kościele katolickim, kto jest naszym królem. Jest nim Jezus Chrystus, nasz Bóg, wszechmogący, dlatego nie musimy się obawiać. Chcemy pokazać naszą wierność Chrystusowi. Takie świadectwo chcemy pozostawić w niedzielę na ulicach Warszawy, stolicy Polski, a także na ulicach Krakowa.
Na uroczystościach w Warszawie będzie obecny ks. bp Stanisław Jamrozek, Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych. Duchowny będzie również przewodniczyć Mszy Świętej w archikatedrze warszawskiej, a po odnowieniu Aktu Intronizacji będzie też uczestniczyć w orszaku zmierzającym do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego.
W kontekście wydarzeń na granicy polsko – ukraińskiej, módlmy się o pokój. 🙏 Okazją do tego będzie „Orszak Chrystusa Króla”, którego partnerem organizacyjnym jest @CentrumZycia i Rodziny. 🙏 pic.twitter.com/Xg85I0TZAt
— Paweł Ozdoba (@PawelOzdoba) November 15, 2022
W Krakowie wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 Mszą świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, natomiast po Eucharystii uformuje się orszak i jego uczestnicy przejdą do Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Uroczystość Chrystusa Króla, jak przypomina nam portal brewiarz.pl, do liturgii wprowadził papież Pius XI w 1925 roku. W tym dniu, w kościołach, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, odmawiano litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października, dopiero po reformie soborowej została on przeniesiona na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.
Artur Wolski przypomniał, ze Sługa Boża Rozalia Celakówna otrzymała przekaz od Pana Jezusa, z którego wynika, że mamy uznać Chrystusa za naszego Króla.
"Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości'."
13.09.1944 r. – umiera Rozalia Celakówna.
Była pielęgniarką, mistyczką, „apostołką Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa”. pic.twitter.com/KF2bzFs2FJ
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) September 13, 2020
Jak podkreślił Artur Wolski, jest to uznanie i przyjęcie Chrystusa za Króla w swoim sercu, w życiu osobistym, rodzinnym, wreszcie na płaszczyźnie społecznej i państwowej, co ma przejawiać się w prawodawstwie tworzonym zgodnie z Bożym prawem.
Przypomnijmy, że 19 listopada 2016 roku, na zakończenie obchodów Roku Miłosierdzia w Polsce, w krakowskich Łagiewnikach, proklamowano Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
[GALERIA] Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana https://t.co/W6snBa5geQ fot. E. Bartkiewicz/episkopat.pl #ChrystusKrol pic.twitter.com/EtAWpxUXsv
— Radio Maryja (@RadioMaryja) November 19, 2016
W uroczystościach uczestniczyli biskupi Konferencji Episkopatu Polski, a także Prezydenta RP Andrzej Duda. Dzień później, Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana proklamowano we wszystkich polskich kościołach podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
Informacje o programie Orszaków Chrystusa Króla znajdują się na stornie dzielointronizacji.pl.
AG/Marsz.info, brewiarz.pl
Dodaj komentarz