27 kwietnia, 2024
27 grudnia, 2021

W drodze do ołtarza #6 – Ks. Daniel Wachowiak: „Nie bójmy się wracać do sakramentu pojednania”

(fot. Youtube.com/Centrum Życia i Rodziny/W drodze do ołtarza #6/ks. Daniel Wachowiak)

Wspólna droga dwojga ludzi, którzy w przyszłości planują zawrzeć związek małżeński, to również droga wzrostu duchowego. Ważną częścią tej drogi jest sakrament spowiedzi. Jak często z niego korzystać, czy warto mieć wspólnego spowiednika? Odpowiedzi na te pytania udziela ceniony duszpasterz – ks. Daniel Wachowiak.

W podcaście „W drodze do ołtarza” ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce, tym razem odpowiadał na pytania dotyczące sakramentu pokuty w relacjach dwojga ludzi. 

Nie bójmy się wracać do sakramentu pojednania. Najlepiej też mieć stałego spowiednika, który już nas zna, a jeśli potrzebujemy dłuższej spowiedzi, generalnej, która obejmie część naszego życia, to warto na taką spowiedź umówić się wcześniej – zachęca ks. Wachowiak.

Kapłan, powołując się na słowa jednego z ojców kościoła, przypomniał, że ważne jest częste przystępowanie do sakramentu pojednania, ponieważ trwanie w grzechu jest „rzeczą szatańską”.

Czy dwoje ludzi, będących w związku, może korzystać z sakramentu pokuty u tego samego kapłana?

Jest możliwa spowiedź u jednego spowiednika. Księdza zawsze obowiązuje tajemnica spowiedzi, dlatego nie może korzystać z wiedzy, z której spowiadał się chłopak czy mąż – odpowiada. 

Ks. Daniel Wachowiak, odwołując się do swojego kapłańskiego doświadczenia, wskazał, że często pewne kwestie są tak intymne i skryte, że penitenci nie chcą mówić o nich swoim współmałżonkom, a zachować je między Bogiem a nimi – sprawy te nie dotyczą relacji małżeńskich, ale raczej obejmują prywatną sferę duchowości człowieka. Wówczas kapłan w konfesjonale jest jedynie pośrednikiem, który pomaga oddać Bogu tajemnicę.

Musimy przed spowiedzią korzystać z rachunku sumienia. Błędem jest to, że rachunek sumienia przygotowujemy sobie „w głowie”. (…), ponieważ może on wprowadzać w błąd spowiadającego się człowieka, bo może nie dotykać pytań i sfer, które chce dotknąć Duch Święty. Krążymy myślami w swojej głowie i nie potrafimy wybrnąć poza katalog grzechów, do których się przyzwyczailiśmy, ciągle więc widzimy to samo – powiedział. 

AG/Centrum Życia i Rodziny

Spodobał Ci się ten artykuł? Wesprzyj działanie naszego portalu swoim datkiem.

Wybierz kwotę
inna kwota
Wesprzyj portal

Polityka prywatności i plików cookies

© Centrum Życia i Rodziny 2023