Kalifornia wypłaci odszkodowania ofiarom prawa eugenicznego oraz więźniarkom poddanym sterylizacji
Stan Kalifornia chce przeznaczyć dużą część swojego budżetu na wypłacenie odszkodowań osobom, które zostały wysterylizowane w ramach obowiązującego do 1979 roku prawa eugenicznego. Reparacje mają dostać również więźniarki, z których wiele poddano zabiegowi bez ich pełnej świadomości bądź zgody. Praktyki sterylizowania kobiet w więzieniach zaprzestano w tym stanie dopiero w 2013 roku.
Nowy budżet Kalifornii, czekający na podpis gubernatora Gavina Newsoma, zawiera reparacje dla osób, które zostały wysterylizowane kilkadziesiąt lat temu na mocy stanowego prawa eugenicznego oraz dla niektórych kobiet, które zostały wysterylizowane niedawno, podczas pobytu w więzieniu.
Prawo eugeniczne zostało zniesione w Kalifornii dopiero w 1979 roku. Natomiast sterylizowanie kobiet przebywających w więzieniach zostało zakazane przez władze stanowe dopiero w 2013 roku.
Associated Press donosi, że proponowane odszkodowania wyniosą do 25 000 dolarów. Ta decyzja „uczyni Kalifornię przynajmniej trzecim stanem po Wirginii i Karolinie Północnej, który zapłaci ofiarom tzw. ruchu eugenicznego, którego szczyt przypadł na lata trzydzieste”.
Zwolennicy wierzyli, że sterylizacja ludzi z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością fizyczną i innymi tak zwanymi niepożądanymi cechami poprawi rasę ludzką – napisał portal.
Grupa Associated Press odkryła, że lekarze zatrudnieni na umowę z Kalifornijskim Departamentem Więziennictwa i Rehabilitacji sterylizowali osadzone kobiety bez odpowiedniej zgody. Wyniki opublikowanego rok później raportu wykazały, że w latach 2005-2013 aż 144 więźniarki zostały wysterylizowane za pomocą procedury znanej jako obustronne podwiązanie jajowodów, przy czym 39 zabiegów wykonano bez zgodnej z prawem zgody.
Jak podaje The Washington Post, w ubiegłym wieku w całym kraju wysterylizowano ponad 60 tys. osób w ramach „strategii zdrowia publicznego przyjętej przez 32 stany na mocy ustaw eugenicznych, które opowiadały się za lepszym rozmnażaniem”. Wiele z nich zostało podobno wysterylizowanych „wbrew ich woli lub bez ich wiedzy”.
Kalifornijski program przymusowej sterylizacji rozpoczął się w 1909 roku, po podobnych ustawach w Indianie i Waszyngtonie. Program kalifornijski był zdecydowanie największy. Stan ten wysterylizował ponad 20 000 osób, co stanowiło około jedną trzecią wszystkich osób wysterylizowanych w Stanach Zjednoczonych na mocy tych przepisów – podaje Associated Press.
Prawo kalifornijskie było tak znaczące, że zainspirowało nawet podobne praktyki w nazistowskich Niemczech, jak twierdzi Paul Lombardo, profesor prawa na Uniwersytecie Stanowym Georgii i ekspert w dziedzinie ruchu eugenicznego.
Obietnica eugeniki od samego początku brzmi następująco: „Moglibyśmy pozbyć się wszystkich instytucji państwowych – więzień, szpitali, azyli, sierocińców. Ludzie, którzy w nich przebywali, po prostu nie rodziliby się po jakimś czasie, gdybyś wysterylizował wszystkich ich rodziców” – powiedział Lombardo.
AM/DailyWire.com
Dodaj komentarz