Honduras: Silna presja rodziców. Prezydent zawetowała włączenie elementów ideologii gender do szkół

Weto prezydent Xiomary Castro było zaskoczeniem dla zwolenników, jak i przeciwników zapisów. Ustawa o Edukacji Integralnej i Zapobiegania Ciąży u Nastolatek w Hondurasie miała na celu wprowadzenie ideologii płci do szkół.
Media katolickie podkreśliły, że to historyczne wydarzenie i zwycięstwo tradycyjnych wartości, w kraju, w którym od pewnego czasu obserwuje się naciski międzynarodowe i oczekiwania, by wejść na drogę włączania edukacji gender do szkół. Jak dodały, weto Xiomary Castro pod ustawą było jednak zaskoczeniem, ponieważ prezydent kraju sprzeciwiła się w zasadzie własnej partii rządzącej, która przyjęła zapisy ustawy.
W oficjalnym komunikacie wskazano, że ustawa nie spełnia celu, jakim jest kompleksowość i zapobieganie ciążom u nastolatek.
Jak relacjonowały media, nie było łatwo przekonać prezydent Xiomarę Castro do zawetowania ustawy. Castro nie podziela tradycyjnych wartości i cieszy się poparciem lewicowych rządów i prezydenta m.in. Brazylii czy klanu Kirchnerów z Argentyny. Jednak presja społeczna była tak duża, że prezydent Hondurasu pod koniec lipca zawetowała Ustawę o Edukacji Integralnej i Zapobiegania Ciąży u Nastolatek w Hondurasie.
Presja społeczna, jak wskazuje portal Infocaotlica.com, była bardzo duża. Rodzice utworzyli organizację „Dla Naszych Dzieci” i wyszli na ulice, aby sprzeciwić się planom rządzących. W połowie lipca 50 tys. rodziców zorganizowało marsze w siedmiu najważniejszych miastach Hondurasu.
Swoje wsparcie okazał Kościół katolicki i biskupi, księża i duszpasterze. Włączyła się również wspólnota ewangelicka.
Zaproponowane zapisy ustawy zawierały program wprowadzenia edukacji seksualnej opartej o kwestie tożsamości płciowej, podkreślenia znaczenia „praw seksualnych i reprodukcyjnych”, co oznacza wdrażanie szerokiego dostępu do antykoncepcji i aborcji często bez wiedzy i zgody rodziców.
Międzynarodowe organizacje aborcyjne promował ustawę, wykorzystując miliony i wpływy do sponsorowania wydarzeń i propagandy, aby stworzyć pozory konsensusu społecznego. Werbowali nawet działaczy „religijnych”, aby zwiększyć moralną wiarygodność swoich wysiłków – czytamy na infocatolica.com.
AG/infocatolica.com
Tabletka „dzień po” legalna w Hondurasie? Dla feministek to za mało
Dodaj komentarz