Francja: 10 lutego – dzień postu i modlitwy w intencji ochrony życia. Biskupi wzywają katolików do świadectwa za życiem

Wigilia wspomnienia Matki Bożej z Lourdes jest ogłoszona dniem postu i modlitwy w intencji szacunku do życia. To reakcja Konferencji Biskupów na wdrażanie przez Francję zapisów, które umożliwiają osobom chorym na samobójstwo wspomagane.
Konferencja Biskupów Francji ogłosiła dzień 10 lutego dniem postu i modlitwy w intencji szacunku do życia. To wymowna data, ponieważ przypada wówczas przeddzień wspomnienia objawienia Matki Boże w Lourdes i przed Światowym Dniem Chorego.
Biskupi zachęcają katolików do ofiarowania tego dnia wyrzeczeń w intencji poszanowania życia człowieka we Francji.
"Il est des démons qu'on ne peut chasser que par le jeûne et la prière" Mt 17, 21@Eglisecatho invite les catholiques à faire du vendredi 10 février 2023, veille de la fête de N D de Lourdes & de la journée de prière pr les malades, 1 jour de jeûne & de prière pour la vie. pic.twitter.com/cJKfR8GMiP
— Fédération AFC du 94 (& 93) #MarchonsEnfants (@AFCdu94) January 31, 2023
Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat są dobitnym przykładem odrzucania Bożych praw, deptania godności człowieka zarówno bezbronnego w łonie matki, jak i człowieka, który jest chory i potrzebuje troskliwej opieki.
W listopadzie ubiegłego roku zgromadzenie plenarne Konferencji Episkopatu kraju opublikowało list pasterski „O śmierci, gdzie jest twoje zwycięstwo?”, w którym odniesiono się do niektórych praw dotyczących godności życia ludzkiego.
Biskupi zwrócili uwagę, że propozycja „ulgi w cierpieniu”, jaką ma być samobójstwo wspomagane i eutanazja, uderza w prawa Boże, w godność człowieka, w wolność i fundamenty społeczeństwa.
Sam fakt zaproponowania takiego wyboru uwydatniłby marazm naszego społeczeństwa i popchnął nasze człowieczeństwo nieco dalej w stronę śmiercionośnego indywidualizmu. Dla nas, chrześcijan, oznaczałoby to odejście od zbawczego planu, którego pragnie Bóg – pisali w listopadzie minionego roku.
Francja: Legalna eutanazja coraz bliżej? W konsultacjach weźmie udział… 150 przypadkowych osób
Biskupi protestowali przeciw zapisom i wskazywali, że koniecznie jest poprawienie stanu opieki paliatywnej nad ciężko chorymi. Także organizacje świeckich, wolontariusze apelowali o zmiany w prawie, które poprawiłyby dostępność i jakość usług oferowanych osobom starszym i schorowanym, by mogły one godnie przejść czas choroby.
AG/hli.org.pl
Francja: Senat odrzucił wpisanie aborcji do Konstytucji. To jednak nie koniec walki
Dodaj komentarz