Fatalny wpływ lockdownu na młodych. Przed komputerami spędzali nawet 10 godzin

Niezwykle alarmujące dane na temat czasu, jaki młodzi ludzie spędzali przed komputerem w trakcie pandemii. Zamknięcie w domach sprawiło, że uczniowie w przestrzeni wirtualnej przebywali każdego dnia nawet 10 godzin.
Informacje na ten temat przekazali specjaliści w trakcie konferencji profilaktycznej o pomaganiu w czasie zmian, która miała miejsce w Tarnowie. Wydarzenie to zorganizowała diecezjalna Fundacja Auxilium, prowadząca poradnie Arka.
Katarzyna Kudyba z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator z Krakowa poinformowała, że wedle deklaracji uczniów czwartych i piątych klas, spędzają oni każdego dnia od czterech do sześciu godzin. Dane te dotyczyły jednak „normalnego” trybu nauczania. W trakcie pandemii było to już od dziewięciu do dziesięciu godzin.
Doktor Dagmara Musiał z UMCS w Lublinie podkreśliła z kolei, że bez odpoczynku od mediów elektronicznych mózg nie jest w stanie przyswajać dobrze informacji zdobytych w trakcie nauki. Skutkiem może być nowa jednostka chorobowa, jaką jest zespół zmęczenia elektronicznego. Informacje na jego temat już teraz są zbierane przez specjalistów.
Dodała, że pierwszym z objawów jest chociażby odczucie głębokiej niechęci już do samego włączenia komputera. Widać, że organizm ma już dosyć bodźców.
Agnieszka Szymańska z Fundacji Auxilium wskazała na ogromny problem, z jakim boryka się wielu nastolatków. Chodzi między innymi o zaburzenia lękowe czy odżywiania. Lęk ma dotyczyć nawet konfrontacji z rówieśnikami.
ds/eKai.pl
Dodaj komentarz