B. Socha o próbach samobójczych u dzieci i młodzieży. Trzeba zwrócić uwagę na kryzys relacji i szeroki dostęp do świata wirtualnego

Problemy psychiczne i psychologiczne dzieci i młodzieży to temat bardzo szeroki i wielopłaszczyznowy, ale nie nowy. „Kwestie związane z ochroną zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży występują od zawsze, natomiast w ostatnich latach mocno zmieniła się rzeczywistość” – mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.
Eksperci mówią o kryzysie relacji w rodzinach, zwłaszcza o trudnościach w zbudowaniu relacji rodzic-dziecko.
Ale kryzys dotyka także szkoły, zwłaszcza po doświadczeniu nauczania zdalnego.
Dzieci mają szeroki dostęp do świata wirtualnego, praktycznie nieograniczony do telefonów i smartfonów. Internet miał łączyć, służyć do nauki, a stał się przy tym przestrzenią do hejtu oraz miejscem posiadającym wiele niebezpieczeństw. Alarmujące są statystyki dotyczące prób samobójczych u dzieci i młodzieży, ale zwracamy również uwagę na przemoc i hejt – wskazuje wiceminister Socha.
Z perspektywy państwa, skuteczna reakcja na problemy młodego pokolenia wymaga współpracy przedstawicieli różnych resortów: zdrowia, edukacji i cyfryzacji. Te wszystkie obszary łączą się w walce o zdrowie psychiczne dzieci.
Jednym z postulatów, który bardzo jasno wybrzmiał jest potrzeba koordynowania różnego rodzaju inicjatyw oraz pracy instytucji działających w tym obszarze. Ważnym jest również, żeby powstało miejsce, w którym rodzice będą mogli uzyskać informacje jak działać w tym problemie. Obecnie jesteśmy również w trakcie reformy psychiatrii dziecięcej – zaznacza wiceszefowa MRiPS.
Do opinii publicznej nie przebiła się informacja o powstaniu pierwszego poziomu referencyjnego wsparcia psychicznego, czyli ośrodków środowiskowej pomocy. Funkcjonuje już prawie 300 takich ośrodków w całym kraju, a rodzice mogą się do nich zgłosić bez żadnego skierowania.
.@barbarasocha (@MRiPS_GOV_PL): Zrobimy wszystko, żeby pomóc naszym dzieciom [NASZ WYWIAD] https://t.co/uzoWcFG8vM
— DoRzeczy (@DoRzeczy_pl) March 22, 2023
Wiceminister Socha podaje, że resort podejmuje już także działania mające na celu przeciwdziałaniu zagrożeniom w internecie.
Trwają prace nad ustawą mającą chronić dzieci przez treściami nieodpowiednimi, w tym pornografią. Ustawa była już w konsultacjach i myślę, że w najbliższych dniach zostanie skierowana przez rząd do parlamentu – informuje wiceminister rodziny.
Rozmówczyni portalu DoRzeczy.pl podkreśla, że resort pracuje także nad tym, aby firmy telekomunikacyjne oferowały rodzicom wyposażającym dzieci w smartfony, bezpłatną usługę śledzenia i kontroli telefonów. Podkreśla, że koniczne jest także szeroka dyskusja publiczna w temacie użytkowania smartfonów przez dzieci.
Obiegły opinię publiczną informacje o francuskich pomysłach, gdzie pojawia się pojęcie dojrzałości cyfrowej. Pojawiają się pomysły o ograniczeniach w dostępnie do mediów społecznościowych przez dzieci, czyli jak widać, problem występuje również w innych krajach – zauważa wiceszefowa resortu.
B. Socha apeluje o podejmowanie mądrych dyskusji o wskazanych problemach i zagrożeniach. Zapewnia także o szerokim wsparciu premiera dla podejmowanych działań.
MZ/dorzeczy.pl
5 mitów o smartfonach, które sprawiły, że jeszcze nie podpisałeś naszej petycji
Dodaj komentarz