Australijski stan legalizuje eutanazję i wspomagane samobójstwo

Australijski stan Queensland w głosowaniu stał się piątym stanem w kraju, który zalegalizował wspomagane samobójstwo i eutanazję. Katoliccy biskupi tego stanu stanowczo sprzeciwiali się tej zmianie prawnej.
Zgodnie z nowym prawem, mieszkańcy Queensland w wieku 18 lat i starsi będą mieli prawo ubiegać się o eutanazję lub wspomagane samobójstwo, jeśli otrzymali diagnozę, według której pozostało im 12 miesięcy życia lub mniej i cierpią w stopniu, który uważają za „nie do zniesienia”.
Jak donosi stacja ABC, pacjenci będą musieli być oddzielnie i niezależnie oceniani przez dwóch lekarzy. Osoba chcąca zakończyć swoje życie musi złożyć trzy różne wnioski o eutanazję lub wspomagane samobójstwo w ciągu co najmniej dziewięciu dni.
Ustawa przeszła stosunkiem głosów 61-30 w parlamencie, po ponad dwudniowej debacie. Nowe prawo wejdzie w życie dopiero w styczniu 2023 roku.
Stany Tasmania, Australia Południowa, Wiktoria i Australia Zachodnia również zalegalizowały wspomagane samobójstwo oraz eutanazję. Prawo w Queensland będzie jednak bardziej liberalne, ponieważ lekarze będą mogli poruszać ten temat z pacjentami, a do podawania śmiertelnych zastrzyków będą również uprawnione pielęgniarki, jak informuje The Australian.
Kościół wielokrotnie wzywał do położenia nacisku na opiekę paliatywną, która oznacza dążenie do towarzyszenia pacjentowi u kresu jego życia za pomocą takich metod, jak leczenie bólu. Biskupi katoliccy w Australii wielokrotnie pisali o poparciu dla opieki paliatywnej jako alternatywy dla wspomaganego samobójstwa i eutanazji.
W liście z początku tego miesiąca, 20 lekarzy, byłych prezesów Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego w Queensland, ostrzegło ustawodawców przed „niedopuszczalnym ryzykiem”, jakie niesie ze sobą to prawo dotyczące eutanazji i wspomaganego samobójstwa.
Argumentowali oni, że przewidywania dotyczące 12-miesięcznej średniej długości życia są „zbyt niedokładne”, aby mogły stanowić punkt odniesienia dla nowego prawa.
Proponowana ustawa zmusza szpitale, domy opieki i hospicja, które są związane z wiarą i sprzeciwiają się eutanazji oraz wspomaganemu samobójstwu, do zezwalania na dokonywanie tych aktów na ich terenie, co jest totalitarne – powiedziała Teeshan Johnson, dyrektor grupy pro-life Cherish Life Queensland.
AM/CatholicNewsAgency.com
Dodaj komentarz