Australia: „Śmierć nie jest i nie powinna być odpowiedzią na wyzwania związane z opieką”. Protesty przeciw ustawie o eutanazji

Pół tysiąca Australijczyków wyszło w sobotę na ulice Queensland i protestowało przed budynkiem parlamentu przeciw projektowi ustawy o wspomaganym samobójstwie. „Śmierć nie jest i nie powinna być odpowiedzią na wyzwania związane z opieką” – powiedział Michael Robinson, dyrektor ds. komunikacji Society for the Protection of Unborn Children.
W tym tygodniu australijski rząd ma debatować nad ustawą, która umożliwiałaby zabijanie osób chorych i starszych. Na te przepisy nie zgadzają się Australijczycy, lekarze i pielęgniarki, rodziny osób starszych, którzy w sobotę wyszli na ulice Queensland z transparentami i wyrazili sprzeciw wobec eutanazji i wspomaganego samobójstwa. W wydarzeniu uczestniczyło pół tysiąca osób.
Lekarze i pielęgniarki, którzy przyszli na pokojowy marsz, zwracali uwagę na brak odpowiedniego wsparcia finansowego oddziałów szpitalnych, które opiekują się osobami starszymi i chorymi.
Fakt „przerażającego braku finansowania opieki paliatywnej” skrytykował też dr Christian Rowan, który jest również posłem.
W minionym czasie protest wobec projektu ustawy o eutanazji i „wspomaganym samobójstwie” wyraziło stowarzyszenie Nurses’ Professional Association of Queensland (NPAQ). Stowarzyszenie reprezentujące 8 tys. pielęgniarek zwracało uwagę, że ta ustawa zupełnie zmieni sens pracy pielęgniarek z ratowania życia pacjentów na odbieranie życia człowiekowi.
Krytyka proponowanych przepisów pojawiła się również ze strony hierarchów Kościoła w Australii. Abp Mark Coleridge, metropolita Brisbane, również nie zgadza się, by chorych pacjentów pozbawiano opieki i proponowano im śmierć.
Pragnienie zalegalizowania w Queensland tak zwanej „dobrowolnej” śmierci jest częścią niepokojącego trendu na całym świecie, który postrzega śmierć jako domyślną odpowiedź na poważną chorobę, a nawet cierpienie psychiczne – podkreślił Michael Robinson, dyrektor ds. komunikacji Society for the Protection of Unborn Children.
Robinson zwraca uwagę, że rząd Queensland zamiast uciekać się do eutanazji powinien dbać o swoich obywateli i nie narażać ich na niebezpieczne ustawodawstwo, które doprowadzi do tego, że wiele osób podatnych na zagrożenia będzie odczuwać presję do odebrania sobie życia.
AG/spuc.org.uk
Dodaj komentarz