1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych

Kościół obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych. W kalendarzu liturgicznym chrześcijan to jeden z radosnych dni w roku, ponieważ Kościół wspomina swoich świętych, którzy są w niebie. Uroczystość przypomina również nam, że każdy człowiek jest wezwany do świętości.
Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy tych, którzy osiągnęli już zbawienie i przeszli do chwały niebios. W tym dniu wspominamy nie tylko świętych, beatyfikowanych i kanonizowanych, ale i tych zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość.
Wspomnienie wszystkich świętych ma źródło w kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano opisy męczeństwa – czytamy na ekai.pl
Pamięć o świętych Kościoła podtrzymywali i krzewili już pierwsi chrześcijanie. Każda wspólnota posiadała opisy życia i działalności męczenników i za ich przyczyną wstawiała się do Chrystusa.
Wraz z biegiem czasu do grona świętych dołączano także tych, którzy nie zginęli śmiercią męczeńską, ale żyli według Ewangelii. Pierwszym świętym Kościoła, który nie poniósł męczeństwa był zmarły w 397 r. bp Marcin z Tours.
Początki uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV wieku, kiedy w Antiochii, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, wspominano męczenników. Natomiast później, w VII wieku chrześcijanie w Rzymie gromadzili się w ustanowionym przez papieża Bonifacego IV kościele p.w. Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników, by wspominać świętych, którzy oddali życie za wiarę. Stopniowo do modlitw dziękczynnych dołączono wspomnienie o „wszystkich doskonałych Sprawiedliwych”. Początkowo obchody uroczystości Wszystkich Świętych odbywały się 13 maja, ale przeniesiono je na 1 listopada, najprawdopodobniej z powodu trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę.
AG/ekai.pl
Dodaj komentarz