Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów wydało zalecenia. Dzieci do 2. roku życia nie powinny korzystać z urządzeń cyfrowych

„Urządzenia cyfrowe nie są odpowiednie dla małych dzieci, bo mózgi nie są jeszcze przygotowane do radzenia sobie z takimi bodźcami i gotowe do czerpania z nich rzeczywistych korzyści” – twierdzą szwedzcy pediatrzy.
Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów wydało orzeczenie, które może stanowić punkt zwrotny w systemowym podejściu do zdrowia dzieci i korzystania nie tylko ze smartfonów, ale również komputerów, czy oglądania telewizji.
Zdaniem ekspertów dzieci do 2. roku życia nie powinny w ogóle mieć żadnego kontaktu z ekranami cyfrowymi, a dzieci do 5. roku życia powinny mieć zdecydowanie ograniczony czas korzystania z takich urządzeń, jak telefony komórkowe, tablety, komputery i telewizory.
Urządzenia cyfrowe, mimo że stanowią otwarte okno na świat informacji i rozrywki, nie są odpowiednie dla małych dzieci, bo mózgi nie są jeszcze przygotowane do radzenia sobie z takimi bodźcami i gotowe do czerpania z nich rzeczywistych korzyści – twierdzą pediatrzy.
Specjaliści zauważyli, że nadmierne korzystanie z ekranów może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju poznawczego i społecznego dzieci.
Szwedzcy pediatrzy wskazują na potrzebę kontaktu interpersonalnego dzieci i potrzebę konkretnych doświadczeń w świecie realnym, co ma fundamentalne znaczenie w zdobywaniu umiejętności językowych i emocjonalnych w pierwszych latach życia dziecka.
Jak podkreślili, zalecenia te mają na celu przywrócenie równowagi w rozwoju młodych ludzi, z uwzględnieniem niezastąpionej wartości interakcji społecznych i namacalnej rzeczywistości.
AG/provitaefamiglia.it
Dodaj komentarz