Stany Zjednoczone: Niedobory snu u dzieci prowadzą do znaczących zmian neurologicznych w mózgu

Dzieci od 6 do 12 roku życia potrzebują od 9 do nawet 12 godzin snu w ciągu nocy. Badania wskazały, że dzieci w wieku szkolnym, przed okresem nastoletnim, które spały mniej niż dziewięć godzin w ciągu nocy, miały znaczące, negatywne zmiany w mózgach związane z pamięcią, inteligencją oraz zachowaniem.
Na łamach „The Lancet Child & Adolescent Health” opublikowano badania zespołu specjalistów z University of Maryland, którzy analizowali konsekwencje niedoborów snu w wieku dziecięcym.
Badania przeprowadzono na grupie ponad 8 tys. młodych ochotników, dzieci w wieku 9-10 lat.
Odkryliśmy, że dzieci, które nie miały odpowiedniej ilości snu – spały krócej, niż dziewięć godzin w ciągu nocy, na początku badania – miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań, niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu – powiedział prof. Ze Wang, autor analizy.
Jak zaleca American Academy of Sleep Medicine, dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 a nawet do 12 godzin snu w ciągu nocy. U dzieci z niedoborami snu, różnice w niektórych partiach mózgu utrzymywały się jeszcze przez dwa lata.
Eksperci z American Academy of Pediatrics zachęcają rodziców do wypracowania u dzieci odpowiednich przyzwyczajeń, do dbania o ruch w ciągu dnia, ograniczania czasu spędzanego przed ekranem i przede wszystkim rezygnacji z oglądania telewizji oraz korzystania ze smartfona na godzinę przed snem.
Wyniki badań sugerują, że skutki niedoboru snu mają długofalowe i negatywne konsekwencje.
Potrzebne są dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić nasze odkrycie i sprawdzić, czy jakieś interwencje mogą poprawić zwyczaje związane ze snem i odwrócić neurologiczne szkody – dodał lekarz.
Projekt badawczy Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) został ufundowany przez National Institutes of Health i jest to największy długofalowy projekt zajmujący się rozwojem mózgu u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Objął on między innymi historię medyczną, obrazy MRI (rezonansu magnetycznego) mózgów oraz ankiety wypełniane przez dzieci i ich rodziców.
AG/RadioMaryja.pl
Dodaj komentarz