Raport Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego o skali picia alkoholu przez młodzież. Kto najczęściej sięga po niego?

Po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Według deklaracji nastolatków wynika, że w grupie od 15 do 18 roku życia aż 80 proc. z nich przynajmniej raz piło alkohol. Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego podkreśla, że niepokoi fakt, iż po alkohol coraz częściej sięgają dziewczęta.
Najnowszy raport „Alkohol w Polsce” opublikowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego wskazuje na pewien spadek spożycia alkoholu pośród nastolatków.
W jednym z międzynarodowych projektów badawczych, który jest prowadzony od 1995 roku, obserwuje się grupę wiekową 15–16 lat oraz 17–18 lat. I tu rzeczywiście w minionych latach odnotowuje się pewien spadek: w pierwszej grupie wiekowej o 12,5 pkt proc., a w drugiej o 4 pkt proc. Nie zmienia to jednak faktu, że w obu grupach wiekowych już aż 80 proc. młodszych uczniów i 92,8 proc. starszych ma za sobą próby picia alkoholu.
Jednak dużo bardziej niepokojącą tendencją jest wzrost odsetka dziewcząt, które sięgają po alkohol.
W naszym kraju kiedykolwiek piło alkohol 80 proc. niepełnoletnich chłopców i 82 proc. dziewcząt przed ukończeniem 18 lat. W Europie pod tym względem na pierwszym miejscu są Czechy, gdzie kiedykolwiek piło alkohol 94 proc. niepełnoletnich chłopców i 96 proc. niepełnoletnich dziewcząt. Średnia w badaniach ESPAD to odpowiednio 79 proc. i 78 proc. – czytamy na termedia.pl.
Autorzy raportu wskazują, że niezmiernie istotne są postawy rodziców i dorosłych opiekunów dzieci i młodzieży. Jak czytamy:
prawidłowe postawy rodzicielskie są czynnikiem chroniącym młodzież przed piciem napojów alkoholowych.
A tych nierzadko brakuje, ponieważ – jak podkreślono w raporcie – badania wskazują, że nastolatki otrzymują alkohol najczęściej za pośrednictwem pełnoletnich znajomych lub wręcz dorosłych domowników. Niestety wzrasta również przyzwolenie dorosłych na picie alkoholu przez dzieci i młodzież.
Badanie: Picie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może wpłynąć na mózg dziecka
Co więcej, eksperci podkreślają, że praktycznie wszystkie dzieci z domów, w których alkohol był i jest obecny sięgnęły po niego.
Okazuje się również, że dorośli pytani o szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie twierdzą, że alkohol pity w umiarkowanych ilościach nie szkodzi (73 proc. Polaków, 2020 r.).
Z szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że aż 27 proc. ankietowanych pije ponad 6 litrów czystego alkoholu rocznie, czyli w sposób ryzykowny i szkodliwy dla zdrowia, a 11,6 proc. Polaków nadużywa alkoholu.
Raport „Alkohol w Polsce” powstał pod redakcją prof. Andrzeja M. Fala, prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, kierownika Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie. Badania obejmują głównie lata 2020-2021.
W tym kontekście warto przypomnieć, że od 16 lutego do 25 lutego przeżywamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „Ku trzeźwości z Kościołem”.
AG/www.termedia.pl
Alkoholizm niszczy setki tysięcy Polaków, a tymczasem po „procenty” sięgają coraz młodsze osoby!
Dodaj komentarz