Poznański Uniwersytet Przyrodniczy wycofał się z genderowego zarządzenia

Nie będzie genderowej rewolucji na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Rektor uczelni poinformował o wycofaniu się z procedury traktowania pracowników i studentów zgodnie z „deklarowaną tożsamością płciową”.
W tej sprawie prof. Krzysztof Szoszkiewicz przesłał pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym poinformował o podjęciu decyzji dot. uchylenia procedury. Wzięto pod uwagę stanowisko wskazane przez sekretarza stanu, szczególnie w kwestii wątpliwości natury prawnej. Pismo skierowane było do wiceministra Wojciecha Murdzka.
Jak czytamy, chodziło o wątpliwości do tyczące „istnienia wyraźnej podstawy prawnej do podjęcia zarządzenia w sprawie procedury traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową”. Rektorowi uczelni podziękował za jego decyzję minister Przemysław Czarnek.
Prof. Szoszkiewicz w piśmie wyjaśnił, że ideą przyświecającą zarządzeniu mała być:
[…] przede wszystkim dbałość o najwyższą jakość kształcenia i zapewnienie bezpiecznego oraz wolnego od przemocy i dyskryminacji środowiska pracy i nauki.
Dodał, że nie ulega wątpliwości fakt, że na pełny szacunek i „właściwy sposób traktowania” zasługują wszyscy członkowie środowiska akademickiego.
Przedstawione w maju tego roku zarządzenie pozwalało na wypełnienie wniosku o traktowanie „zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową”. Taki dokument rektorowi przedłożyć mogła między innymi osoba „pozostająca w procesie tranzycji”. Wymagana była także opinia psychologa lub dokumentacja medyczna. Zaznaczono, że dana osoba ma prawo oczekiwać, że jej postulat będzie honorowany przez członków wspólnoty Uniwersytetu.
ds/PAP,Pch24.pl
Dodaj komentarz