Peru: Parlament sprzeciwił się tzw. językowi inkluzywnemu m.in. w szkołach. Rząd nie zamierza wdrożyć zapisów ustawy

Kongres Republiki Peru zatwierdził ustawę, która dba o czystość języka ojczystego i nie pozwala na używania „języka gender” zarówno w materiałach edukacyjnych, jak i w dokumentach administracji. Minister edukacji oświadczyła jednak, że nie zamierza stosować się do przyjętych zapisów.
Zatwierdzona w minionym tygodniu ustawa, promowana przez Milagros Jáuregui de Aguayo, mówi, że język ojczysty we wszystkich materiałach edukacyjnych, które trafiają do szkół, jak i w oficjalnych dokumentach musi być wolny od wpływów ideologicznych.
Ustawa została przyjęta głosami 78 parlamentarzystów, przy sprzeciwie 21 członków izby i 5 posłów, którzy wstrzymali się od głosu.
🚨Se #APROBÓ en el #PlenoDelCongreso el PL N° 3464 de mi autoría, que ELIMINA EL INCORRECTO USO DEL LENGUAJE INCLUSIVO EN TEXTOS ESCOLARES.
👩🏽👦🏻Desde mi despacho, celebramos una nueva victoria en apoyo a nuestra NIÑEZ PERUANA.#NiñezPeruana #MilagrosAguayo@BancadaRP pic.twitter.com/Ac1nzVgTDx
— Milagros Jáuregui de Aguayo (@MJAguayo63) September 15, 2023
Będąc kobietą, mogę powiedzieć, że nie czuję, iż używanie [j. inkluzywnego] czyni nas bardziej widocznymi lub pozwala nam walczyć o równość – powiedziała Jáuregui de Aguayo, która angażuje się w obronę rodziny i obronę życia.
Poseł zapewniła, że zwróciła się o opinię do Akademii Języka Peruwiańskiego, która jednak opowiada się za jego wyeliminowaniem.
Jednak z wypowiedzi minister edukacji, Miriam Ponce Cértiz, wynika, że przyjęte zapisy raczej nie będą przestrzegane, ponieważ ministerstwo przyjęło już stanowisko w sprawie tzw. języka inkluzywnego.
Zawsze mówiłam: jestem otwarta na dialog, ale są stanowiska, które podejmują pewne kwestie w jeden sposób i te, które podnoszą temat w inny sposób – próbowała tłumaczyć minister.
AG/infocatolica.com
Peru: Organizacje pro-life sprzeciwiają się ingerencji w prawo lokalne państw Ameryki Południowej
Peru chroni dzieci przed seksualizacją. „To zwycięstwo prawa rodziców do edukacji swoich dzieci”
Dodaj komentarz