Peru: Nowa minister ds. kobiet popiera dekryminalizację aborcji oraz ideologię LGBT

29 lipca odbyła się ceremonia zaprzysiężenia pierwszych ministrów przez nowego prezydenta Peru. Pedro Catillo m.in. mianował Anahí Durand Guevara, która tego samego dnia wyraziła swoje „zaangażowanie” na rzecz „ludności LGTBIQ+”, a w styczniu poparła dekryminalizację aborcji.
Niedawne wybory prezydenckie w Peru wygrał Pedro Castillo, polityk wzbudzający kontrowersje swoimi poglądami. W czwartkowej ceremonii zaprzysiężono 16 ministrów nowego rządu. Jedną z nich była wybrana na stanowisko minister ds. kobiet – Anahí Durand Guevara.
W piątek nowo wybrana minister podkreśliła na Twitterze, że „moim zobowiązaniem jest również nie poddawać się i promować program równości, który obejmuje gwarancję praw i uznania dla ludności LGTBIQ+, z którą musimy również pracować ramię w ramię. Nie możemy tolerować żadnego rodzaju dyskryminacji”.
Kobiety nigdy nie miały łatwo w polityce, środowisku akademickim czy rządzie. Uczestniczę w tej walce od 25 lat; w czasach, gdy byłam liderem studenckim, było nas bardzo niewiele, dziś, jako nauczyciele akademiccy, nadal jesteśmy mniejszością. Walka jest permanentna i we wszystkich przestrzeniach – dodała Anahí Durand Guevara.
Durand, socjolog i profesor na Universidad Nacional Mayor de San Marcos, napisała w 2017 roku artykuł, w którym twierdziła, że w kraju są „dziewczęta i młode kobiety, które spotykają się z przemocą seksualną i którym odmawia się prawa do aborcji i decydowania o swoim ciele”.
Dekryminalizacja aborcji jest przede wszystkim kwestią zdrowia publicznego i nie zmusza nikogo do aborcji. Jego celem jest zapewnienie warunków, aby wszystkie kobiety mogły mieć do niego dostęp, jeżeli się na to zdecydują – napisała Durand na Twitterze w 2020r.
Zakaz aborcji nie rozwiązuje problemu, musimy działać według kryteriów naukowych, a nie przekonań. Proponujemy edukację seksualną, aby podjąć decyzję, środki antykoncepcyjne, aby uniknąć aborcji i dekryminalizację aborcji od 12 tygodnia, aby uniknąć większej liczby zgonów w potajemnych aborcjach – stwierdziła w styczniu 2021r. w wywiadzie dla magazynu Caretas.
Innym wybranym na ważne stanowisko państwowe politykiem jest m.in. Guido Bellido, wobec którego toczy się śledztwo w sprawie pochwały terroryzmu. Z kolei ministrem spraw zagranicznych został 85-letni Héctor Béjar Rivera. Ten doktor nauk społecznych i prawnik, przeszedł szkolenie partyzanckie na Kubie w 1962 roku, gdzie poznał Che Guevarę. Jak donosi gazeta Perú 21, Béjar jest „wielbicielem Fidela Castro”, kubańskiego dyktatora.
AM/ACIPrensa.com
Dodaj komentarz