Narodowa Akademia Medyczna Francji o eutanazji: „Zadaniem lekarza nie jest zadawanie śmierci”
Narodowa Akademia Medyczna Francji opowiada się za opieką paliatywną, zamiast promowanej eutanazji lub tzw. „aktywnej pomocy w umieraniu”. Propozycje te mają mieć rzekomo poparcie społeczne, jednak instytucja uważa, że obywatele nie są świadomi dostępnych możliwości.
Narodowy Komitet Doradczy ds. Etyki ogłosił dwa tygodnie temu utworzenie grupy roboczej ds. końca życia.
Nie możemy ukrywać prawdziwego cierpienia opiekunów, którzy przechodzą od opieki do aktywnej pomocy w umieraniu – podkreśla Akademia, która przypomina, że ostatnio w Parlamencie debatowano nad dwoma projektami ustaw o „aktywnej pomocy w umieraniu”.
W związku z tym, przed rozważeniem przyjęcia nowych przepisów, Narodowa Akademia Medyczna zaleca „skuteczne wdrożenie istniejącego systemu”, co według niej wymaga „dogłębnych szkoleń w zakresie opieki u schyłku życia” dla pracowników służby zdrowia, „obiektywnego i szczegółowego informowania społeczeństwa o obowiązującym ustawodawstwie” oraz „rygorystycznej oceny wdrażania obowiązujących przepisów”.
Instytucja twierdzi, że jest gotowa wnieść swój wkład w tę pracę. Francuscy lekarze podkreślają, iż istnieje „wielka nierówność w dostępie do opieki paliatywnej u schyłku życia”.
Zgodnie z ustawą Claeys-Leonetti, przypomina Akademia, „każdy człowiek ma prawo do godnego zakończenia życia, któremu towarzyszy możliwie najlepsze złagodzenie cierpienia”. Francuscy lekarze zaznaczają, że eutanazja powinna być ostatnią opcją i nawołują do traktowania jej jako konieczności.
AM/InfoCatólica.com
Dodaj komentarz