22 lutego, 2024
12 listopada, 2021

W drodze do ołtarza #2 – Etapy w związku. Rozmowa z Jackiem Pulikowskim

(fot. Centrum Życia i Rodziny)

Czym jest miłość, kiedy się zaczyna i jak nie pomylić jej z zakochaniem? Co jest kluczem we wzajemnym poznawaniu się i budowaniu relacji? Na te i inne pytania odpowiada dr Jacek Pulikowski w rozmowie z Aleksandrą Mielewczyk. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z cyklu „W drodze do ołtarza”.

Zakochanie i zauroczenie, jak mówi dr Jacek Pulikowski, jest ważne, ponieważ jest początkiem znajomości kobiety i mężczyzny oraz nawiązania relacji. Natomiast po nim rozpoczyna się bardzo ważny krok – decyzja o tym, w jaki sposób młodzi ludzie będą się poznawać. I tutaj są dwie drogi – życia w czystości lub uwikłania we współżycie seksualne. Ta decyzja ma zwykle duży wpływ na wzajemne relacje w teraźniejszości i przyszłości.

Jeżeli będziemy się poznawać w czystości nie uruchamiając – mówiąc wprost – pobudzeń seksualnych, to wówczas jesteśmy absolutnie bezpieczni, ponieważ poznajemy się w prawdzie – powiedział.

Doradca życia rodzinnego zwraca uwagę, że dziś nastąpiło społeczne przyzwolenie na wspólne zamieszkanie młodych. A to przecież czystość pozwala wzajemnie się poznawać, wzrastać, a jeśli wspólną drogą dziewczyny i chłopaka nie jest małżeństwo – to rozstać w przyjaźni i bez wzajemnego ranienia się.

W cyklu spotkań „W drodze do ołtarza” dr Pulikowski mówił, kiedy w związku dwojga ludzi przechodzi się na etap narzeczeństwa i zaczyna pracować nad swoimi wadami lub zachowaniami, by wzrastać do wspólnego życia w małżeństwie.

Narzeczeństwo, to jest wzrost, ale już konkretnie, pod kątem małżeństwa – podkreślił gość programu.

Dr Pulikowski zaznaczył, że dziś ludzie nadużywają słowa kochać. A pytany, kiedy zaczyna się miłość między dwojgiem ludzi, zaznaczył, że pojawia się ona wówczas, gdy rodzi się w nich gotowość do poświęcenia dla drugiej osoby, do wzajemnego służenia sobie.

Decyzja o trosce o dobro drugiego [człowieka] jest miłością – powiedział. 

Jacek Pulikowski wskazał na ogromną odpowiedzialność kobiety i mężczyzny, jako małżonków, za wychowanie swoich dzieci, za przekazanie im właściwych wzorców, przede wszystkim świadectwa wierności, ponieważ od tego zależy życie ich dzieci.

[Dziecko] potrzebuje świadectwa wierności, wyłączności, miłości rodziców do końca życia. Nawet dorosłe dziecko, które ma już swoją rodzinę, jeśli doświadczy rozwodu rodziców, to jego świat wartości upada. Wszystko staje pod znakiem zapytania – mówił.

Dr Pulikowski, powołując się na badania, przypomniał, że największą tragedią dla dziecka, jest nie śmierć rodzica, ale rozwód rodziców.

Odejście od dzieci jest niekwestionowaną krzywdą tych dzieci. Wszystkie badania o tym mówią. (…) Rozwód przekreśla miłość między rodzicami, a to jest podstawa bezpieczeństwa dzieci – zaznaczył.

Kiedy jedno z rodziców odchodzi, jak mówił dr Pulikowski, ponieważ twierdzi, że się zakochało, to nie jest miłość, a stan, w którym uczucia wyrywają się spod kontroli rozumu i krzywdzą innych.

Miłość rodzi dobro i tylko dobro. (…) Przez czterdzieści lat nie spotkałem jednej pary, która doszłaby do rozwodu, a oboje w czystości żyli do ślubu, co więcej nie spotkałem ani jednej zdrady w takim przypadku. Ludzie nie widzą, że czystość, która nie jest łatwa, jest pewnym treningiem, wzrastaniem do wierności – zaznaczył, przestrzegając przed myleniem uczuć oraz zakochania z miłością.

 

AG/Centrum Życia i Rodziny

Spodobał Ci się ten artykuł? Wesprzyj działanie naszego portalu swoim datkiem.

Wybierz kwotę
inna kwota
Wesprzyj portal

Polityka prywatności i plików cookies

© Centrum Życia i Rodziny 2023