Hiszpania: Lekarze orzekają, że ograniczenie prawa sumienia wobec aborcji jest nielegalne

Rada Generalna Oficjalnych Kolegiów Medycznych (Consejo General de Colegios Oficiales de Médicos) z Hiszpanii odpowiedziała na oświadczenia i propozycje Minister ds. Równości. Lekarze ostrzegają, że „utrudnianie pracownikom służby zdrowia wyrażania sprzeciwu sumienia jest złym rozwiązaniem, które jest nie do przyjęcia, nielegalne i niesprawiedliwe”.
Hiszpańska Minister ds. Równości, Irene Montero, w zeszłym tygodniu zapewniała, że prawo do sprzeciwu sumienia personelu medycznego nie może być ważniejsze, niż „prawo kobiet do decydowania o swoim ciele”.
Uważamy, że kwestią o fundamentalnym znaczeniu jest – i w ostatnich miesiącach w naszym kraju było to również aktualne – aby każda kobieta mogła dobrowolnie przerwać ciążę w szpitalu publicznym w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i aby mogła to zrobić, wybierając metodę i mając wszelkie gwarancje swoich praw. W związku z tym uważamy, że niezbędne jest uregulowanie kwestii sprzeciwu sumienia – powiedziała Montero.
W tym samym oświadczeniu lekarze twierdzą, że „to Służba Zdrowia i Opieka Społeczna muszą dobrze wykonywać swoją pracę i odpowiednio zarządzać, aby zapewnić kobietom, które zamierzają poddać się Dobrowolnemu Przerwaniu Ciąży, odpowiednie wsparcie”.
[Sprzeciw sumienia personelu medycznego] jest prawem indywidualnym, na które mogą powoływać się osoby uważające, że dana praktyka lub procedura jest sprzeczna z ich przekonaniami i wiarą – podkreśla w oświadczeniu Rada.
Inne propozycje Minister ds. Równości
Jednak zakwestionowanie prawa do sprzeciwu sumienia nie jest jedyną propozycją hiszpańskiej minister. W dalszej części swojego przemówienia, Irene Montero odniosła się do działalności ruchów pro-life w klinikach aborcyjnych i ich okolicach.
Wiecie, że jest to jeden z głównych problemów kobiet, które decydują się na dobrowolne przerwanie ciąży. Prześladowania dotyczą nie tylko, przede wszystkim kobiet, które dobrowolnie przerywają ciążę, ale także profesjonalistów, którzy pracują w tych klinikach z oddaniem, aby zagwarantować prawa kobiet – mówiła dalej Minister ds. Równości.
Idąc za przykładem Francji, Montero proponuje kary dla „nękających” klientki oraz personel klinik aborcyjnych.
(…) musimy zapewnić, by kliniki i ich otoczenie były miejscami bezpiecznymi, a zatem karać za nękanie, które ma miejsce, szczególnie ze strony skrajnej prawicy, w tych klinikach – podkreśliła.
Celem Montero jest wprowadzenie w Hiszpanii zupełnie wolnego dostępu do aborcji. W związku z tym planuje znieść również zapis o obecnie obowiązkowych trzech dniach na refleksję dla kobiety, która podejmuje decyzję o zabiciu swojego dziecka.
Uważam, że ważne jest, abyśmy instytucjonalnie wysłali sygnał i przełożyli go na nasze prawodawstwo, że decyzje kobiet nie wymagają nadzoru, że nie potrzebują kurateli, a zatem, abyśmy zlikwidowali te trzy dni refleksji– powiedziała Irene Montero, hiszpańska minister ds. równości.
AM/RevistaEcclesia.com
Dodaj komentarz