Gwatemala dołącza do Deklaracji Konsensusu Genewskiego

„Każdy człowiek ma prawo, aby jego życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – powiedział prezydent Gwatemali w czasie uroczystości przyłączenia kraju do państw, które stoją na straży godności człowieka, szacunku wobec rodziny oraz suwerennego prawa narodów do stanowienia własnych praw. Deklaracja, która została ogłoszona w 2020 roku łączy dziś już 35 państw i 1,6 mld osób.
Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei w przemówieniu z okazji przyłączenia kraju do Konsensusu Genewskiego podkreślił, że aborcja w rzeczywistości jest odmową autentycznych praw człowieka, a wszelkie próby uznania aborcji za prawo międzynarodowe są absurdalne i bezpodstawne z punktu widzenia prawa, nauki i filozofii.
Gdy międzynarodowe mechanizmy próbują nałożyć obowiązki dotyczące aborcji, dopuszczają się bezprawnej ingerencji w wewnętrzne sprawy państw – zaznaczył.
Gościem wydarzenia w pałacu prezydenckim w stolicy środkowamerykańskiego państwa była Valerie Huber, pomysłodawca i twórca Konsensusu Genewskiego, który powstał w czasie jej pracy w administracji prezydenta Trumpa.
Dokument jest niezbędny do wzmocnienia zbiorowego głosu narodów i zapobieżenia zastraszaniu lub izolacji jakiegokolwiek państwa za obronę tych wartości – zaznaczyła Huber.
Jak informuje Human Life International „prezydent Alejandro Giammattei w lipcu ogłosił kompleksową politykę rządu mającą na celu ochronę życia i rodziny, również poprzez politykę zagraniczną prowadzoną przez Gwatemalę. Nowa inicjatywa jest zgodna z konstytucją kraju, która mówi, że państwo gwarantuje i chroni ludzkie życie od jego poczęcia, a także integralność i bezpieczeństwo każdej osoby”.
Deklaracja Konsensusu Genewskiego to dokument, który ogłoszono w październiku 2020 roku. Został on przyjęty podczas ceremonii, której przewodniczyli: ówczesny sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Alex Azar. Warto zauważyć, że Stany Zjednoczone wraz z objęciem urzędu przez Joe Bidena odstąpiły od tej umowy. Dekret o wycofaniu USA był jednym z pierwszych podpisanych przez Bidena.
Dziś Konsensus Genewski łączy już 35 państwa świata, w tym Polskę.
Dokument opiera się na czterech filarach współpracy międzynarodowej pomiędzy sygnatariuszami: przede wszystkim w dziedzinie zdrowia kobiet, przyrodzonej godności osoby ludzkiej, rodziny jako naturalnej i podstawowej jednostki społecznej oraz suwerennego prawa narodów do stanowienia własnych praw.
AG/hli.org.pl
Dodaj komentarz