Dzieci chcą częściej przebywać z rodzicami. Mikołaj Pawlak na kongresie „Wychowanie trwa wiecznie”
W rodzinach w Polsce dzieci czują się kochane, ale chcą częściej przebywać z rodzicami – takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.
W czasie Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie”, który odbywa się w Warszawie, głos zabrał również Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
W czasie prelekcji Pawlak mówił o potrzebie przekazywania dzieciom wartości, które pozwolą młodemu pokoleniu sprostać życiowym wyzwaniom.
Dzieci będą przygotowanie na wyzwania przyszłości, jeśli będą wyposażone w fundamentalne wartości: te pozytywne i niezmienne, niekoniecznie te kolorowe i modne, ale w te podstawowe i trwałe – powiedział.
Mikołaj Pawlak przedstawił także badania dotyczące satysfakcji z relacji rodzinnych dzieci i młodzieży w Polsce. Badania zostały wykonane w czerwcu tego roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka. Wzięło w nich udział 5800 uczniów z całej Polsce, na trzech poziomach edukacyjnych – klas II i VI szkół podstawowych oraz w szkołach średnich (II klasy).
Analizując ich wyniki można ocenić, że ponad 90 proc. nastolatków czuje się rozumiana przez rodziców i szczęśliwa. W badaniach młodzieży mieszkającej w miastach i na wsi nie ma zbyt wielu różnic. Trudniejsze relacje z rodzicami zgłaszały częściej dziewczynki niż chłopcy. Dzieci sygnalizowały natomiast potrzebę większej obecności rodziców w domu.
My jesteśmy zbyt zajęci zarabianiem, karierą i obowiązkami, a oni po prostu chcą być częściej z nami – przypomniał.
Rzecznik Praw Dziecka zaznaczył, że dobre relacje w rodzinie są kluczowe, by dzieciństwo było szczęśliwe. Dlatego też ważne znaczenie ma podejmowanie także działań systemowych, które pozwolą rodzicom na spędzanie z dziećmi większej ilości czasu. Działań, które będą sprzyjać tworzeniu miejsc, w których rodziny będą mogły wspólnie spędzać czas na interesujących aktywnościach. Mikołaj Pawlak przyznał też, że trzeba organizować kampanie społeczne dotyczące promowania wartości, jaką jest rodzinne spędzanie czasu.
AG/Niedziela.pl
Dodaj komentarz