Włoscy lekarze katoliccy: Wspomagane samobójstwo nie jest godną śmiercią
Podczas gdy włoski parlament debatuje nad tym, czy przyjąć projekt ustawy dekryminalizującej wspomagane samobójstwo, stowarzyszenie lekarzy katolickich podkreśliło, że godna śmierć „nie może obierać drogi na skróty”.
Stowarzyszenie Włoskich Lekarzy Katolickich (AMCI) wydało oświadczenie, w którym medycy podkreślają o swoim głębokim przekonaniu, że wspomagane samobójstwo i eutanazja nie mogą być zaliczane do zawodowych i moralnych obowiązków lekarzy.
Godna śmierć ma być zapewniona wszystkim: jest to podstawowa zasada opieki i to działanie, które ma obiektywną wartość, nie może obierać drogi na skróty w porównaniu z praktykami wsparcia i towarzyszenia choremu w ostatnich etapach jego życia – napisał w oświadczeniu z 18 stycznia prof. Filippo M. Boscia, przewodniczący AMCI.
Dokument pojawia się niedługo przed głosowaniem nad projektem ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo we Włoszech. W lutym poznamy ostateczny wynik, a od połowy grudnia w Izbie Deputowanych toczy się debata nad ustawą.
Zarówno wspomagane samobójstwo, jak i eutanazja są aktualnie nielegalne we Włoszech, gdzie prawo karne mówi, że „każdy, kto powoduje śmierć człowieka, za jego zgodą, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu do piętnastu lat”.
Napisane przez prof. Boscia oświadczenie ukazało się kilka dni po tym, jak w jezuickim czasopiśmie La Civiltà Cattolica opublikowano artykuł broniący procederu eutanazji i popierający projekt ustawy.
Po jego publikacji również 57 stowarzyszeń, głównie z siedzibą we Włoszech, wspólnie podpisało własne oświadczenie krytykujące artykuł.
W przypadku wewnętrznie niesprawiedliwego prawa, lekarz zawsze będzie miał obowiązek posłuszeństwa wobec swojego zawodowego sumienia – podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich.
W ostatnich latach nastąpił publiczny nacisk na legalizację wspomaganego samobójstwa i eutanazji we Włoszech. W 2021 r. petycja w sprawie przeprowadzenia referendum na ten temat otrzymała ponad 1,2 mln podpisów. W październiku została ona złożona w Sądzie Najwyższym Włoch i czeka na decyzję.
AMCI ostrzegło w swoim oświadczeniu, że dekryminalizacja działań związanych z eutanazją we włoskim systemie prawnym może podważyć demokrację i „zmienić zasady solidarności i sprawiedliwości” zarezerwowane dla najsłabszych w społeczeństwie.
Nalegamy, by państwo nigdy nie odmawiało form pomocy i ochrony osobom przewlekle chorym, starszym, niepełnosprawnym, chorym psychicznie itp.
Ci, którzy uprawiają trudną sztukę lekarską, nie mogą wybierać między pozwalaniem ludziom żyć a pozwalaniem im umierać… I w tym lekarz nie ma alternatywy: jedyną opcją, z której może skorzystać, jest, zawsze i w każdym przypadku, bycie za życiem i działanie na rzecz życia, ponieważ wymaga tego jego sumienie, a jego zawód go do tego zobowiązuje – zaznaczył prof. Boscia.
AM/CatholicNewsAgency.com
Dodaj komentarz