Wielki Piątek: „Dzień miłosierdzia i miłości; dzień, w którym dokonało się odkupienie świata”

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich kościołach katolickich odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę kapłan leży krzyżem. Po modlitwie wstępnej wierni słuchają proroctwa o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragmentu Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat. To wyraz pragnienia samego Chrystusa, aby wszyscy byli zbawieni.
#WielkiPiątek pic.twitter.com/tqJ5putRSH
— Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusa (@sercanki_sscj) April 7, 2023
Centralnym wydarzeniem liturgii jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy mógł go adorować.
Wraz ze św. Janem Pawłem II modlimy się:
Boski Królu ukrzyżowany, niech tajemnica Twojej chwalebnej śmierci zatriumfuje w świecie.
Spraw, abyśmy nie tracili odwagi i niezłomnej nadziei w obliczu dramatów ludzkości i wszelkich krzywd, które poniżają człowieka, odkupionego Twoją cenną krwią.
Spraw, abyśmy tego wieczoru z jeszcze głębszym przekonaniem zawołali: Twój krzyż jest zwycięstwem i zbawieniem, «quia per sanctam crucem tuam redemisti mundum» — «boś przez krzyż swój święty świat odkupić raczył!» (Rozważanie na zakończenie Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek. 2.04.1999)
Krzyż jest aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem, symbolizującym całun, w który owinięto ciało Chrystusa. Cały wystrój kaplicy ma koncentrować wiernych na Ciele Pańskim. W wielu kościołach trwają całonocne adoracje.
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej, niekiedy odbywające się na ulicach miast. A w licznych polskich sanktuariach obchodom Wielkiego Piątku towarzyszą specjalne misteria.
MZ/niedziela.pl
Dodaj komentarz